Sve je izvjesnije da će na Vracama, na teritoriji koja pripada Istočnom Sarajevu, biti građen spomen-kompleks koji će predstavljati drugu stranu istine i svima otvarati oči o tome da su i Srbi stradali u posljednjem ratu.
Ideja o izgradnji spomenika potekla je iz Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH, u kojem su potvrdili da su o tome razgovarali i sa predstavnicima brojnih udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, ali i sa Ljubišom Ćosićem, koji je novi gradonačelnik Istočnog Sarajeva.
Predsjednik Odbora Đorđe Radanović potvrdio je za “Glas Srpske” da je cilj i želja da skinu hipoteku sa srpskog naroda kao zločinačkog i da na ovaj način domaćoj i svjetskoj javnosti prezentuju istorijske činjenice o stradanju sarajevskih Srba.
Na sastanku, kojem su prisustvovali i dekan Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Draga Mastilović i predsjednik Udruženja nestalih sarajevsko-romanijske regije Milan Mandić, konstatovano je da treba podići spomenik svim Srbima koji su nedužni stradali na području Sarajeva i Sarajevskog polja u Prvom i Drugom svjetskom ratu od tadašnjih vlasti, te u Odbrambeno-otadžbinskom ratu devedesetih godina.
– Postoji nekolika inicijativa i o njima će biti riječi idućih dana. Ideja je da srpske žrtve dobiju dostojanstven kompleks i i da to bude spomen-park “Vijek srpskog stradanja”. Moramo i sami sebe da upoznamo sa svojom istorijom, ali i sve druge. Svijet mora znati šta se dešavalo na tom području jer ne možemo više da trpimo da cijeli svijet koji dođe u Sarajevo bude zaokupiran samo jednom stranom i da je taj grad bio opkoljen od strane Srba, koji su prikazani kao agresori – rekao je Radanović.
Radanović je istakao da su svi učesnici sastanka preuzeli dio obaveza u vezi sa ovom inicijativom, od prikupljanja podatke o deportovanim, ubijenim, nestalim i na drugi način stradalim sarajevskim Srbima, kao i za pripremu dokumentacije za realizaciju ove inicijative.
– Spomenik će biti ispisan na srpskom i na engleskom jeziku kako bi što više ljudi moglo da shvati šta se zaista u prošlom vijeku dešavalo sa sarajevskim Srbima, koje su domaći i svjetski mediji i političari satanizovali i obilježili kao zločince – zaključio je Radanović.
Mandić za “Glas” ističe da je ovo potrebno kako bi se saznala istina, ali i da se sačuvaju od zaborava nevino stradali srpski civili i nestali Srbi iz Sarajeva, koje je bilo i njihov grad.
– Ima još ideja o spomenicima, pa i za crkvu u obliku krsta koja bi bila dobro čuvana – istakao je Mandić.
Opstrukcije
Od najave inicijative bilo je dosta komentara koji su bili protiv gradnje spomenika u dijelu Vraca koji pripada Srpskoj. Đorđe Radanović na to odgovora da mu nije jasno zašto bilo ko iz Sarajeva komentariše šta će se graditi u Istočnom Sarajevu.
– Kad već u Sarajevu ne odobravate ništa što je po mjeri i Srba, zašto to pokušavate da osporite i u Istočnom Sarajevu? – zaključio je.
Glas Srpske
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.