Čuveni britanski pisac naučne fantastike Artur Klark preminuo je na današnji dan 2008. godine u 90. godini na Šri Lanki.
Ser Artur Čarls Klark se, uz Isaka Asimova, smatra najpoznatijim piscem naučne fantastike, ali za razliku od njega, Klark se čvrsto držo nauke i njenih realnih dometa i hipoteza.
Glavne teme njegovih romana i priča su istraživanje kosmosa, mora i vremena, mjesto čovjeka u vasioni i posljedice ljudskih kontakata sa vanzemaljskim inteligencijama.
Rođen je u Majnhedu u Somersetu u Engleskoj. Poslije srednje škole, pošto nije imao para da plati univerzitetsko obrazovanje, zaposlio se kao revizor u jednom ministarstvu.
Tokom Drugog svjetskog rata služio je u RAF-u kao specijalista za radare i učestvovao je u izgradnji prvih sistema za rano uzbunjivanje i automatsko navođenje pilota sa zemlje.
Poslije rata završio je Kraljevski Koledž u Londonu i magistrirao matematiku i fiziku 1948. godine.
Priča “Stražar” odbijena u BBC, postala inspiracija “Odiseje u svemiru 2001”
Njegov najveći doprinos nauci je ideja da bi geostacionarni sateliti mogli da se koriste kao komunikacioni releji. U njegovu čast, Međunarodna astronomska unija nazvala je geostacionarnu orbitu Klarkovom orbitom.
Godine 1951. napisao je kratku priču “Stražar” (The Sentinel) koju je poslao na jedno BBC takmičenje. Priča je odbijena na tom takmičenju i komisija ju je ocijenila veoma lošom. Međutim, 1964, će ta priča postati glavna inspiracija za njegovo vjerovatno najpoznatije djelo i film koje je napisao zajedno sa Stenlijem Kjubrikom “Odiseja u svemiru 2001”, koji je premijerno prikazan 1968. godine.
Od 1988. u invalidskim kolicima
Od 1956. godine živio je u Kolombu u Šri Lanki. Ljekari su 1988. konstantovali da boluje od post poli sindroma i od tada je vezan za invalidska kolica. Britanska kraljica ga je 2000. godine proglasila vitezom.
Poznatija Klarkova djela su “S druge strane trane neba”, “Pad mjesečeve prašine”, zbirka pripovjedaka “Sastanak sa Ramom”, zatim: “2010: Druga odiseja”, zbirka pripovjedaka “Pjesme daleke zemlje”, “2061: Treća odiseja”, i “Susret sa meduzom”.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.