Infopunkt

SZO: Vakcina AstraZeneka iz Indije ima certifikat!


Zbog uslova ministarke spoljnih poslova BiH Bisere Turković da prije korištenja “AstraZeneka” vakcine koje su proizvedene u Indiji moraju biti provjerene u agenciji, stvorila se sumnja da su one lošijeg kvaliteta, što je struka jasno negirala.

Savjet ministara BiH je usvoio informaciju o Sporazumu o donaciji vakcina “KoviŠild” između Vlade Srbije i Savjeta ministara BiH, ali uz uslov ministarke spoljnih poslova Bisere Turković da se prije korištenja prvo pribavi saglasnost Agencije za lijekove BiH, što Agencija prema zakonu ionako mora uraditi za svaku vakcinu koja uđe u državu.

Ovim je u javnosti stvoren strah da su “AstraZeneka” vakcine koje su stigle u BiH kao pomoć Srbije, a koje se proizvode u Indiji, lošijeg kvaliteta od onih koje se proizvode u Evropskoj uniji.

Pomoćnik direktora za kontrolu lijekova u Agenciji za lijekove BiH, Alija Uzunović, je za portal Klix je rekao da, prema njegovim saznanjima, ne postoji razlika između te dvije vakcine, što je potvrdio i Mirza Palo iz kancelarije Svjetske zdravstvene organizacije u BiH.

– Nema nikakve veze što su iz Indije, Indija je mjesto proizvodnje, i dalje je riječ o “AstraZeneka” vakcini. One su dostavljene na kontrolu ovog trenutka i biće kontrolisane kao i sve druge vakcine. To će biti završeno u dva-tri dana najviše – rekao je Uzunović.

Svjetska zdravstvena organizacija je najbolje upućena u cijeli proces proizvodnje vakcina u svijetu, a Mirza Palo iz kancelarije ove organizacije u BiH razjašnjava zbog čega se ove vakcine proizvode u Indiji.

– Ista je tehnologija, stvar je u tome što “AstraZeneka” ima globalni proizvodni kapacitet, a institut u Indiji je najveći proizvođač seruma i vakcina i njima je data licenca da ih proizvode – rekao je on.

Mnogima sumnju stvara i to što su “AstraZeneka” vakcine iz Indije jeftinije od onih koje se proizvode u EU, a Palo to objašnjava s ekonomskog aspekta, odnosno činjenicom da Indija može proizvesti znatno veće količine vakcina, a samim tim su one i jeftinije.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Srpska planira da zabrani klime na fasadama zgrada

K1

Javna preduzeća u budžet uplatila samo 14,5 od planiranih 100 miliona KM  

K1

Ministar nije došao na sastanak o cijeni pšenice, ratari najavili protest

K1

Stiže nam ljeto

K1

Voće i povrće jeftinije u grčkim ljetovalištima nego u Banjaluci (VIDEO)

K1

EU pooštrava pravila za bezvizni režim – BiH pod lupom zbog presuda

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više