Pablo Pikaso je bio španski umjetnik, koji je odmicao daleko ispred svog vremena. On je i u osamdesetoj godini slikao sa energijom mladića. Umro je na današnji dan 1973. godine.
Bojao se jedino smrti i zato je govorio: “Za sutra ostavi samo ono što želiš ostaviti nedovršenim, ako umreš”.
Puno ime i prezime ovog slikara je Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Cito Ruíz y Picasso. Ime je dobio po različitim rođacima i svecima, a prezime Pikaso je preuzeo od majke.
Kada se rodio, babica ga je proglasila mrtvim. Spasio ga je ujak, po profesiji doktor koji mu je dunuo dim cigarete u lice.
Prva riječ koju je izgovorio je bila “piz”, od “lápiz”, što je španska riječ koja označava olovku.
Za crteže je počeo da se interesuje oko jedanaeste godine, pod uticajem oca. Već sa trinaest godina je imao prvu izložbu.
U školi nije podnosio disciplinu, pa su ga često kažnjavali. Pikaso je pisao: “Zatvarali su me u malu sobu sa bijelim zidovima i klupom, na kojoj sam mogao da sjedim. Bilo je sjajno tamo, jer sam u miru mogao da slikam po zidovima”.
Prema Ginisovoj knjizi rekorda, naslikao je oko 13 500 slika, 100 000 grafika, 34 000 ilustracija za knjige i stvorio je oko 300 skulptura.
Uz Žorža Braka jedan je od osnivača umjetničkog pravca kubizam.
Godine 1911. kada je Mona Liza ukradena iz Luvra, Apoliner je optužio Pikasa za krađu. Policija ga je privela, saslušala i pustila na slobodu.
Pikaso je imao buran i neobičan život, posebno kada su njegove ljubavne veze u pitanju. Žene su mu bile najveća inspiracija. Svaki njegov model, je prije ili kasnije završio u Pikasovom krevetu.
Pikasove muze
Ženio se dva puta, ali je imao brojne ljubavnice. Imao je četvoro djece, a posljednje dijete je dobio u šezdeset i osmoj godini života.
Njegova prva ljubav je bila Fernanda Olivije koja je 1903. godine ušla u Pikasov studio, kako bi se sklonila od kiše i tu je i ostala sve do 1912. godine. Pikaso je naslikao oko 60 Fernandinih portreta.
Poslije Fernande, Pikaso se ženi balerinom Olgom Hohlovom. Sa Olgom je Pikaso dobio sina, ali se razveo od nje poslije 16 godina braka. Tada su ga zanijele obline Mari Tereze Valter, sedamnaestogodišnjakinje koja mu je rodila ćerku.
Kada je upoznao Doru Mar (Teodora Marković) umjetnicu koja se bavila fotografijom i koja je francusko- hrvatskog porekla, već mu je dosadila Mari Tereza. Pikaso je organizovao da se dvije rivalke sretnu u studiju. Njihovu vrisku i tuču pamti kao jedan od najljepših trenutaka u svom životu.
Fransoaz Žilo je bila skoro četrdeset godina mlađa od Pikasa. Rodila mu je dvoje djece i jedina je od svih njegovih žena, koja ga je ostavila. Pikaso je tada vikao za njom: “Ni jedna žena ne napušta čovjeka kao što sam ja”. Napisala je knjigu “Život sa Pikasom”, koja je postala bestseler. Pikasa je opisala kao “indiferentnog prema drugima i previše uvjerenog u svoju vrijednost”.
Žaklina Rok je Pikasova posljednja ljubav i druga žena. Naslikao je oko 400 Žaklininih portreta.
Na aukciji u Njujorku 2010. godine, Pikasova slika “Akt, zeleno lišće i bista” je prodata za 106,5 miliona dolara
Izložba u Luvru 1971. godine, priređena je u čast njegovog devedesetog rođendana. Prije njega ni jedan živi umjetnik nije imao svoju izložbu u ovom muzeju. Preminuo je dvije godine poslije toga.
Prema istraživanjima, Pikaso je umjetnik čije su se slike najviše krale, čak 1147 slika.
Trinaest nepoznatih skica za portrete, više od šezdeset godina, su stajale u knjizi pjesnika Gongore, koju je Pikaso poklonio ljubavnici Dori Mar.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.