Vlada Republike Srpske usvojila je danas izvještaj o radu Kompenzacionog fonda Republike Srpske za 2020. godinu u kome se navodi da je za sanaciju i ublažavanje štetnih posljedica virusa korona isplaćeno 179 896 843 KM.
Iz Kompenzacionog fonda Republike Srpske isplaćeno je 61 352 237 KM, a iz Fonda solidarnosti za obnovu Republike Srpske 118 544 606 KM, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose s javnošću.
Upravni odbor Kompenzacionog fonda Republike Srpske je od 28. maja do 31. decembra prošle godine održao dvanaest sjednica, te donio 71 zaključak.
Do osnivanja Kompenzacionog fonda, iz Fonda solidarnosti za obnovu Republike Srpske vršene su isplate za saniranja posljedica i poteškoća nastalih usljed širenja virusa korona u Republici Srpskoj.
U saopštenju se podsjeća da je Kompenzacioni fond Republike Srpske do 31. decembra prošle godine odobrio isplatu 3 000 000 KM za interventni otkup 6 000 junadi i 10 000 svinja, te 2 000 000 KM za otkup 11 000 tona proizvedenog povrća, u svrhu finansijske pomoći uzgajivačima, proizvođačima i prerađivačima za saniranje posljedica izazvanih virusom korona.
Kompenzacioni fond odobrio je i 200 000 KM za nabavku dva “Elisa” analizatora i drugih instrumenata potrebnih za sprovođenje istraživanja “Nacionalna studija seroprevalencije kovid-19 infekcije u populaciji Republike Srpske”.
Odobreno je Republičkoj upravi civilne zaštite Republike Srpske 375 000 KM sa PDV-om za nabavku 56 kontejnera neophodnih javnim zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj.
Iz Kompenzacionog fonda je odobreno i 1 813 714 KM za nabavku dezinfekcionih sredstava za škole u svrhu obezbjeđenja nesmetanog provođenja nastavnog procesa za vrijeme trajanja pandemije virusa korona.
U prošloj godini, iz Kompenzacionog fonda, odobrena je i isplata 149 267 KM za bruto plate za ljekare koji su zaposleni u zdravstvenom sistemu Republike Srpske.
Agencije
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.
1 komentar
Otkup junadi,svinja kao i povrća nema veze sa posledicama pandemije korona virusa i Vlada treba tražiti druge modele rješavanja ovog problema,srećom po njih je ovaj trenutak sa koronom.Uslovi koje je nametnula EU u procesu pridruživanja su glavni problem,jer EU guši domaću poljoprivrednu proizvodnju,kao i privredu sveukupno.Pod hitno to pitanje se mora sa njima riješiti jer kakvog smisla ima da Vlada daje podsticaje za poljoprivredu i stočarstvo pa na kraju opet mora izdvajati sredstva za otkup proizvoda da bi spasili poljoprivrednike koji nemaju tržište da normalno plasiraju svoje proizvode.Ovo što sad gledamo nema nikakvog smisla,ako se ne obezbjedi tržište da se plasiraju domaći proizvodi.