Zdravlje

Kako vam leblebije pomažu da smršate?


Leblebije sadrže mnoge važne vitamine i minerale, uključujući vitamine B, gvožđe, fosfor i magnezijum. Ovu mahunarku možete uključiti u predjelo ili kao glavni dio vašeg obroka, a pomaže vam da smršate.

Postoji pet razloga zbog kojih su leblebije odlična hrana za mršavljenje.

Bogate su vlaknima

Jedna porcija leblebija sadrži otprilike 10 grama vlakana koja regulišu šećer u krvi i suzbijaju glad. Tačnije, leblebije sadrže rastvorljiva vlakna, koja doprinose zdravim crijevnim bakterijama i takođe mogu pomoći u postizanju željene tjelesne težine.

Imaju “termički efekat”

Leblebije su odličan izvor proteina, kaže nutricionistkinja Sidni Lape za Eat this.

Proteini pomažu u regulaciji gladi, što dovodi do veće sitosti i suzbijanja želje za hranom, a istovremeno su dobri za mišiće i efikasan metabolizam. Takođe proteini imaju veći “termički efekat” u poređenju sa ugljenim hidratima i mastima, što znači da tijelo sagorijeva više kalorija u varenju proteina nego sa ova druga dva makronutrijenta.

Biljni proteini ubrzavaju mršavljenje

Proteini na biljnoj bazi koji se nalaze u hrani poput leblebije, kinoe i soje mogu da pomognu u sprečavanju želje za grickalicama, kao i da vas drže sitim do večere.

Bogate su amilozom

Pored zasitnih efekata koji potiču i od proteina i od vlakana, leblebija sadrži i amilozu, otporni skrob koji tijelo polako vari. To naročito može pomoći ljudima koji boluju od dijabetesa da smršaju jer skrob djeluje na sprečavanje naglih skokova nivoa šećera u krvi.

Ostaćete siti

Ako samo jedete lisnato zelenilo za ručak, velika je vjerovatnoća da ćete biti gladni u roku od dva sata od jela. Pošto leblebije nude proteine i vlakna, dodaju hranljivost obroku, a da vas to ne košta gomilu kalorija.

Ova mahunarka se može uključiti u niz jela – od variva do jela od riža.

Uključivanje leblebija u ishranu može da pomogne u mršavljenju, kontroli šećera u krvi, poboljšanju lipida u krvi.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Oprez: Kako vejp utiče na mozak?

K2

Istraživanja pokazala: Ječam je pun kolagena

K2

Ispijanje kafe ujutru loše utiče na žensko zdravlje

K2

“Mace” topole ne uzrokuju alergije

K1

Jutarnju kafu zamijenite ovim sokom i prirodno snizite holesterol

K2

Doktori upozoravaju: Jedna šoljica čaja može da bude štetna

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više