Vježbanje samo pet minuta dnevno, tj. takozvani trening snage za disajne mišiće, snižava krvni pritisak poput kardio treninga i lijekova, pokazuje novo istraživanje Univerziteta Kolorado.
Studija, koju je nedavno objavio Journal of the American Heart Association, pruža najsnažnije dokaze do sada da vježba mišića koji potpomažu disanju može da ima ključnu ulogu za sve one s kardiovaskulanim bolestima, a koje su najveći uzrok smrtnosti i u Srbiji i u svijetu.
Kako se radi
Inače, ovaj princip vježbanja je nastao osamdesetih godina prošlog vijeka kao pomoć kritično bolesnim pacijentima sa respiratornim oboljenjima da ojačaju dijafragmu i druge mišiće za disanje. Vježba podrazumeva udisaje uz otpor spravice koja se drži u ruci. Poenta je svaladati prepreku uz napor da biste što više udahnuli, recimo, kao da udišete vazduh iz cijevi koja u isto vrijeme pokušava da usisa taj vazduh natrag.
Danas je ovaj model modifikovan poslije studije Univerziteta Kolorado, pa podrazumijeva 30 udisaja dnevno pod visokim otporom, šest dana sedmično.
Inače, jedna grupa učesnika studije koristila je uređaj za IMST s visokim otporom i svaki dan su tokom pet minuta radili seriju od 30 udaha. Druga grupa je isto vrijeme koristila placebo aparatić s minimalnim otporom. U prvoj grupi se sistolni pritisak smanjio za 9 mmHg, “što uglavnom premašuje ono što se postiže polusatnim hodanjem pet dana u sedmici”, naveli su naučnici. Uz to, volonterima se sniženi pritisak zadržao narednih šest sedmica iako više nisu koristili IMST.
– Utvrdili smo ne samo da je IMST vremenski efikasniji od tradicionalnih programa vježbanja, već i korist može biti dugotrajnija – rekao je Krejghed.
Markeri upale i oksidativnog stresa, koji takođe mogu povećati rizik od srčanog udara, bili su znatno niži nakon što su ljudi ispitanici radili IMST šest sedmica.
– Identifikovali smo novi oblik terapije koji snižava krvni pritisak bez farmakoloških preparata i sa mnogo većim pridržavanjem od aerobnih vježbi – rekao je još jedan autor studije Dag Sils, ugledni profesor integrativne fiziologije.
Preliminarni rezultati ukazuju na to i da je IMST poboljšao neke mjere moždane funkcije i fizičke spremnosti, kao i da je odličan za žene u postmenopauzi.
– Ako trčite maraton, vaši respiratorni mišići se umore i počnu da kradu krv iz vaših skeletnih mišića. Ideja je da, ako povećate izdržljivost tih respiratornih mišića, to se neće dogoditi i vaše noge se neće umoriti – kazao je Krejghed.
U međuvremenu je Nacionalni institut za zdravlje dodijelio ovom timu četiri miliona dolara za veću studiju koja će pokazati još jasnije kako ove vježbe pomažu našem kardiovaskularnom zdravlju.
Do tada istraživačka grupa razvija aplikaciju za pametne telefone kako bi omogućila ljudima da rade IMST kod kuće koristeći već komercijalno dostupne uređaje. Kažu i da ova praksa ne mora nužno da zamijeni vježbanje, ali da može da bude jako korisna opcija za one koji nemaju pristup pješačkim stazama ili rekreativnim centrima.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.