Zdravlje

Kako spriječiti pucanje krajeva kose?


Ispucali krajevi se često javljaju i kada do toga dođe najbolje rješenje je šišanje. Ako volite dugu kosu i ne želite da je skraćujete zbog nastalog problema, pokušajte da uradite sve da do toga ne dođe. Šta je to u vašoj rutini što dovodi do pucanja krajeva?

Evo najčešćih grešaka koje do toga dovode.

Ispucali krajevi od čestog pranja kose

Profesionalni frizeri savjetuju da kosu peremo najviše tri puta u nedjelju dana. To je problem za sve one kojima se kosa brzo masti, pa se u tim slučajevima dešava da peru kosu svakodnevno.

To je, međutim, kontraproduktivno i dovodi do pojačanog mašćenje kose. Sa druge strane, prekomjerno pranje kose dovodi do njenog oštećenja. To je posljedica ispiranja prirodnog sebuma, odnosno onog sloja sebuma koji štiti dlaku, te je zbog toga dlaka podložnija pucanju.

Nepravilno i prečesto češljanje/feniranje

Ispucali krajevi se javljaju kada češljate kosu više od jednom dnevno, što se već smatra prekomjernim češljanjem. Iako vam ne izgleda tako, svaki put kad izvršite agresiju na dlaku ona postaje podložnija pucanju. Dakle, jednom u toku dana, najbolje je ujutru očešljajte kosu i pustite je da diše tokom dana.

Kosu nemojte da češljate kada je mokra, odmah poslije pranja, jer je tada dlaka posebno osjetljiva. Najbolje je da je raščešljate prije nego što krenete sa pranjem kose.

I na kraju povedite računa o četki ili češlju kojim se češljate. Birajte one sa širokim razmakom između zubaca i neka budu drveni, jer su nježniji prema vašoj kosi.

Sušenje kose peškirom

Kada operete kosu uglavnom je umotate u peškir kako bi on pokupio svu tečnost. Ono što ne treba da radite je da trljate kosu peškirom, kako biste je prosušili. Na taj način direktno oštećujete dlaku, ona brže puca.

Umjesto peškira možete da koristite običnu pamučnu majicu, jer će ona biti nježnija prema vašoj kosi.

Pretjerujete sa stilizovanjem kose

Budite oprezni po pitanju feniranja kose. Isto to se odnosi i na peglanje kose peglom, ili uvijanje kose pomoću pegle ili figara. U svim tim situacijama dlaka se izlaže toploti i podložnija je pucanju.

Farbanje kose

Farbanje kose i izvlačenje pramenova, su tretmmani koji su agresivni po našu dlaku. Zbog toga ih ne radite previše često. Koristite češće prelive ili neki preliv koji ćete napraviti u kućnoj radinosti, jer ćete time povratiti sjaj i izbjeći loš uticaj farbe na kosu.

Ne pretjerujte, sve što je umjereno je bolje. Vaša kosa će vam biti zahvalna ukoliko je pravilno njegujete. Pramenovi neće biti ispucali, a šišanje neće biti neophodno. Dozvolite svojoj kosi da diše.

Lepota i zdravlje

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Neurolozi tvrde da tri popularna pića ozbiljno štete zdravlju mozga

K2

Šta su kalorije i kako ih brojati?

K1

Otkriven protein odgovoran za starenje

K2

Dvije vrste gripa haraju Srpskom: Kako da se zaštitite?

K2

Trend koji zabrinjava: Raste potrošnja lijekova za smirenje i antidepresiva u BiH

K2

Rak pluća najzastupljeniji u Srpskoj: Struka apeluje na prevenciju i promjene

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više