Srpski pisac Laza Kostić, autor, prema mišljenju mnogih, najbolje srpske pjesme “Santa Marija dela Salute” (Gospa od Zdravlja), umro je 9. decembra 1910. godine.
Kostić je začetnik srpske avangardne lirike, čija je poezija vrhunac romantizma u srpskoj književnosti.
Gimnaziju je učio u Pančevu, Novom Sadu i Budimu, a prava diplomirao Pešti, gdje je i doktorirao.
Kao saradnik Svetozara Miletića, vođe Srba u Vojvodini u borbi za nacionalna prava, Laza Kostić je odlazio u tajne misije u Srbiju i Crnu Goru. Dva puta su ga hapsile mađarske vlasti.
Laza Kostić je, naveli su njegovi savremenici, bio snažna i originalna lirska priroda, poliglota i intelektualac izuzetnog obrazovanja. Obogatio je srpski jezik novim izrazima i unio nove i smjele pjesničke oblike (jampski stih).
Zahvaljujući njegovim prevodima, djela najvećeg engleskog i svjetskog pisca Vilijama Šekspira postala su poznata i na ovim prostorima.
Najpoznatija djela Laze Kostića su lirske pjesme, balade i tragedije “Maksim Crnojević” i “Pera Segedinac”.
Čuvene su i njegove rasprave “Kritički uvod u opštu filozofiju” i “O Jovanu Jovanoviću Zmaju, njegovu pevanju, mišljenju i pisanju”, te estetički spis “Osnova lepote u svetu s osobitim obzirom na srpske narodne pesme”.
Ovaj velikan srpskog romantizma bio je pjesnik, pisac, novinar, filozof, poliglota i političar, a smatran je jednim od najvećih umova srpske literature. Posvetio se pisanju poezije i prevođenju sa evropskih jezika.
Bio je najzanimljivija i najistaknutija pjesnička ličnost druge polovine 19. vijeka u Srbiji.
Znao je grčki, latinski, njemački, francuski, engleski, ruski i mađarski jezik. Na svim tim jezicima je čitao, sa nekih prevodio, a na njemačkom, francuskom i latinskom i pisao.
Na njegovo intelektualno obrazovanje najveći uticaj imala je helenska književnost i filozofija – Homer, Eshil, Heraklit…
SRNA
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.