Zanimljivosti

Kako je kraj kultnog “Borilačkog kluba” cenzurisan za kinesko tržište

Za publiku u Kini, posljednja scena kultnog američkog filma Borilački klub (Fight Club) iz 1999. godine razlikuje se od originalne verzije.

U kineskoj, izmijenjenoj verziji – vlasti su te koje pobjeđuju.

U originalu pripovjedač Edvard Norton ubija izmišljenog alter-ega Tajlera Dardena koga u filmu igra Bred Pit prije nego što bombe unište zgrade, što je vrhunac subverzivne zavjere Projekat Mejhem čiji je cilj da se preuredi društvo.

Umjesto toga, u Kini se prikazuje scena u kojoj se prije eksplozije pojavljuje policija koja otkriva zavjeru i hapsi kriminalce, a Dardena šalje u „psihijatrijsku bolnicu”.

– Policija je brzo otkrila čitav plan i uhvatila kriminalce zahvaljujući dokazima koje im je dostavio Tajler, spriječivši eksploziju – poruka je koja se pojavljuje na kraju kineske verzije filma.

Izmijenjeni kraj kaže da poslije suđenja, Tajlera šalju u psihijatrijsku bolnicu gdje se nalazi na liječenju. Bolnicu napušta 2012. godine.

Organizacija za zaštitu ljudskih prava Hjuman rajts voč nazvala je ovu promjenu „distopijskom”.

– Ovo je fenomenalno. Srećan kraj za svakog u Kini – napisao je na Tviteru sarkastično Čak Polanik, autor romana iz 1996. po kome je snimljen film.

On je rekao da nije znao ništa o izmjenama.

– Koliko je ovo sjajno! Pojma nisam imao. Pravda uvijek pobeđuje. Ništa nije eksplodiralo. Fino – dodao je Polanik na Sabsteku.

Povodom kineskog završetka filma, reagovao je i umjetnik, disident Ai Vejvei.

On je podijelio link sa izmijenjenim krajem, postavljajući pitanje: „Šta bi na ovo rekao Tajler Darden?”.

– Drugo pravilo Borilačkog kluba je – radićemo i reći ćemo šta god nam komunistički kineski cenzori kažu šta da pričamo i radimo – napisao je američki senator, republikanac iz Teksasa, Ted Kruz.

Ogorčeni gledaoci, koji su prethodno pogledali piratske verzije originalnog filma, na društvenim mrežama su prijavili i ukazali na promjene.

Neki su na društvenim mrežama podsjetili da se u prošlosti nešto slično dogodilo sa filmovima Gospodar rata (Lord of War) sa Nikolasom Kejdžom iz 2005. i Krvavi dugovi (Blood Debts) iz 1985.

Neki su iskoristili priliku da ponude sopstvene verzije kraja filma.

BBC na srpskom

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

O njoj priča region: Plava, zgodna i radi u čistoći (VIDEO)

DB

U BiH godišnje zastari šest miliona KM novčanih kazni

DB

Đokić mjesecima dozvoljava nezakonitu ekploataciju kamena

DB

Haos na turniru u Splitu: Ukrajinski treneri šutali dječake iz Sarajeva

DB

CIK BiH objavio imovinske kartone političara

DB

Slađana Pantović imenovana za zamjenika gradonačelnika Zvečana

DB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više