Foto: Poslovne novine
Društvo

BiH najviše izvozila struju i aluminijum


Ukupan obim spoljnotrgovinske razmjene BiH u periodu januar-jun 2022. godine iznosio je 23,2 milijarde maraka i povećan je za 41,1 odsto, odnosno 6,8 milijardi KM u odnosu na isti period prethodne godine.

U Spoljnotrgovinskoj komori (STK) Bosne i Hercegovine danas su prezentovani osnovni pokazatelji spoljnotrgovinske razmjene BiH sa svijetom za prvih šest mjeseci 2022. godine u odnosu na isti period prošle godine. Poseban osvrt bio je na razmjenu BiH s najznačajnijim trgovinskim partnerima.

Aktuelne pokazatelje razmjene predstavili su predsjednik Komore Zdravko Marinković i zamjenik generalnog sekretara Momčilo Komljenović.

Polugodišnji izvoz je dostigao 9,3 milijarde KM i veći je za 39,17 odsto, dok je vrijednost uvezene robe bila 13,9 milijardi KM, što je više za 42,4 odsto u odnosu na prvih šest mjeseci 2021. godine.

Spoljnotrgovinski deficit je tako 4,6 milijardi KM.

– Pokazatelji spoljnotrgovinske razmjene ukazuju na povećanje izvoza i uvoza. BiH dobar dio uvoza ostvaruje radi izvoza, odnosno uvozi radi dorade proizvoda, nakon čega iste proizvode izvozi, što je uzrok visokog deficita, koji se stalno povećava. Neizvjesnost oko rata u Ukrajini i dalje energetske krize onemogućava pozitivne prognoze na EU tržištu, pa tako i u BiH – navode iz Spoljnotrgovinske komore.

BiH je najviše izvezla električne energije i aluminijuma, a uvezla naftnih ulja i aluminijuma.

– BiH u razmjeni sa EU učestvuje sa 72,7 odsto izvoza i 64,4 odsto uvoza. Na tržište EU izvezeno je robe u vrijednosti od 6,7 milijardi KM (više za 37,22 odsto u odnosu na 2021). Uvoz iz EU je iznosio devet milijardi KM (veći je za 36,14 odsto u odnosu na 2021) – ističu u STK.

Dodaju da je iz EU Republika Hrvatska najznačajniji partner po obimu razmjene koji je za prvih šest mjeseci 2022 godine iznosio 3,7 milijardi KM.

Nakon EU, u spoljnotrgovinskoj razmjeni BiH sa CEFTA učestvuje sa 19 odsto izvoza i 15,8 odsto uvoza. Najznačajniji spoljnotrgovinski partner iz CEFTA regiona po obimu razmjene je Srbija.

U STK su zaključili da pokazatelji spoljnotrgovinske razmjene ukazuju na povećanje i izvoza i uvoza u dvocifrenim brojevima.

– Činjenica je da BiH dobar dio uvoza ostvaruje radi izvoza, odnosno uvozi radi dorade proizvoda nakon čega iste proizvode izvozi, što je jedan od uzroka visokog deficita, koji se stalno i povećava. Nestabilnost na svjetskom tržištu, uzrokovana prvenstveno problemima u lancima snabdijevanja još u periodu covid pandemije, energetska kriza, recesija, moguća svjetska stagflacija su dovele do povećanja cijena na opštem nivou što pokazuju i podaci spoljnotrgovinske razmjene u posmatranom periodu – poručuju iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

Bloomberg

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Stanivuković se poklonio jasenovačkim žrtvama: Donja Gradina je naša opomena

K2

Dodik: Donja Gradina – simbol stradanja i dokaz da zatiranje jednog naroda nije moguće

K2

Položeni vijenci na grobnom polju “Topole”

K2

Vlada Crne Gore: Porodicama civilnih žrtava ratova po 100.000 evra

K1

Dodik: Odluke neustavnog Tužilaštva BiH ne važe u Srpskoj

K1

Kako je dolar postao vodeća valuta u svijetu?

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više