Foto: Vedran Ševčuk/Mondo
Društvo

Republika Srpska na današnji dan prije 30 godina dobila ime


Narodna skupština Srpske Republike BiH usvojila je 12. avgusta 1992. godine u Banjaluci Deklaraciju o državnom i političkom uređenju države i donijela odluku da promijeni naziv Srpska Republika BiH u Republika Srpska.

Postoji nekoliko verzija o začetku ideje za naziv Republika Srpska.

Prema jednoj verziji, profesor Ljubomir Zuković, ministar obrazovanja, nauke i kulture u prvoj vladi Srpske, bio je inicijator naziva Republika Srpska, pa je na sjednici Narodne skupštine u Banjaluci odlučeno da se dotadašnji naziv Srpska Republika BiH promijeni.

Zuković je naveo da je na sastanku u odmaralištu “Kikinda” na Palama, kojem su prisustvovali najviši republički funkcioneri, sugerisao da je – u svemu bitan naziv “Srpska”, koji može da stoji i sam, jer, državno uređenje sutra može i da se promijeni, a naziv “Srpska” da ostane.

Svi prisutni su se, bez rasprave i rezerve, naveo je profesor, sa iznesenim prijedlogom saglasili.

Druga verzija govori da je “kum” naziva Republika Srpska bio jedan od predratnih intelektualaca, muzički menadžer Goran Marić, poznat kao Malkolm Muharem, idejni tvorac niza predratnih sarajevskih bendova.

Sa njim su, prema toj verziji, nazivu kumovali i kasniji predsjednik Skupštine Srbije Maja Gojković, te, između ostalih, intelektualci Dragoslav Bokan, Dragoš Kalaji i Sonja Karadžić.

Sam Marić je ispričao da je naziv Republika Srpska njegova ideja, nastala u razgovoru sa Sonjom Karadžić i Dragoslavom Bokanom.

Marić je ispričao da je dao prijedlog da se pridjev “srpska” pretvori u imenicu po uzoru na Poljsku, Češku, Mađarsku, te “da se državi da ime Srpska”.

Ta ideja je kasnije provjerena u širem krugu ljudi u Beogradu.

Prije svega toga, 9. januara 1992. godine, u vrijeme kada nije bilo nikakvih ratnih sukoba u BiH, odlukom Skupštine srpskog naroda u BiH nastala je prvobitno Srpska Republika BiH da bi u avgustu 1992. bila preimenovana u Republiku Srpsku.

Opštim okvirnim sporazumom za mir u BiH, potpisanim 21. novembra 1995. godine, Srpska je postala međunarodno priznata kao jedan od dva entiteta BiH sa velikim ovlaštenjima, te sudskom, zakonodavnom i izvršnom vlasti.

Srna

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Novi studenstki protest: Borba za Generalštab i kulturno nasljeđe

K2

Zasjeda NSRS: Poslanici o povećanju plata, socijalnoj karti i dragocjenim metalima

K2

Poznate nove informacije o stanju povrijeđenih u požaru u Kočanima

K2

Dodik: Moja kandidatura je potvrđena, pravo naroda je da bira

K2

Drinić novi generalni sekretar PDP

K2

Vučić: Vrijeme je da se ujedine pamet i rodoljublje

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više