Foto: RTRS/Printscreen
Društvo

U Banjaluci obilježavanje 28 godina od “Oluje”: Položeni vjenci na Perduovom groblju


Polaganjem vijenaca na spomenik stradalim Krajišnicima na Dinari na Perduovom groblju u Banjaluci danas je počelo obilježevanje 28 godina od pogroma srpskog naroda u zločinačkoj akciji “Oluja” u organizaciji Dokumentaciono-informacionog centra “Veritas”.

Direktor “Veritasa” Savo Štbac rekao je novinarima da se percepcija o dešavanjima u “Oluji” i sličnim događajima veoma sporo mijenja u svijetu, ocijenivši da je to “borba na mišiće”.

– Sa našim dokazima koje smo plasirali pred domaćim i međunarodnim sudovima i organizacijama ipak se mijenja percepcija u odnosu na ono da su zločinci i krivci za sve samo Srbi – naveo je Štrbac.

On je ocijenio da je mukotrpan posao da se objektivizuju događaji iz ratova 90-tih godina.

Štrbac je ukazao da su Republika Srpska i Srbija sinoć u Prijedoru organizovale veličanstven skup posvećen obilježavanju 28 godina od srpskog stradanja u “Oluji” sa kojeg su poslate određene poruke i međunarodnij zajednici i komšijama.

Miran Urukalo, sin jednog od stradalih Krajišnika Milorada Urukala, kaže da je bio u koloni izbjeglica odvojen od roditeljima sa kojima se spojio kod Bosanskog Petrovca.

Na Perduovom groblju u Banjaluci podignut je spomenik za devetoro Dalmatinaca koje su 26. jula 1995. godine na Dinari zaborili pripadnici Hrvatske vojske i HVO-a.

Skeleti njih šestoro su izvučeni iz vrtača na Dinari 11. novembra 1998. godine, dok su tri skeleta ekshumirana iz masovne grobnice u selu Kamen kod Glamoča u aprilu 1996. godine.

Centralna ceremonija obilježavanja 28 godina od Pogroma “Oluja” održana je sinoć u Prijedoru, u organizaciji odbora vlada Republike Srpske i Srbije za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Vojno-policijska akcija “Oluja” počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO-a na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla zastavu Hrvatske, dok su kolone izbjeglica preko srpskih teritorija u BiH krenule ka Srbiji.

Prema podacima “Veritasa”, tokom “Oluje” iz domova je protjerano više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.881 poginulih i nestalih Srba, od kojih 1.220 civila.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine “Oluju” okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.

SRNA

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Svjetski dan osoba s Daun sindromom: Obucimo šarene čarape!

K1

Narodna skupština Srpske kupuje tri nova vozila

K1

Đajić emotivnom objavom obilježio Međunarodni dan osoba sa Daun sindromom

K1

Radnici “Željeznica Srpske” najavili generalni štrajk

K1

U BiH stiže saharski pijesak: Nebo će biti zamućeno, a vozila prljava

K2

Obronci Grmeča: Medvjedi prekinuli zimski san i tragaju za hranom

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više