Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, nakon sastanka lidera stranaka koji čine vlast na nivou BiH rekao je da je i dalje ostao problem zakona o sudovima BiH i to sjedišta.
– Bošnjačka strana je za neki oblik suda, a ne Apelacionog odjeljenja. Partneri iz Federacije smatraju da sud treba da bude u Republici Srpskoj, ali na drugoj lokaciji ne u Banjaluci, što nije korektno – rekao je Dodik dodajući da onima kojima je sporna Banjaluka za sjedište suda, onda je to drugo pitanje.
Osim toga, nije usaglašen ni zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma, a na sastanku je bilo govora i oko “Elektroprenosa BiH” gdje je dogovoreno da se održi Skupština akcionara ovog preduzeća.
– Ne može se napraviti priča o zajedničkoj državi na bazi ignorisanja jednih, drugih ili trećih. Pokazali smo da želimo da idemo, ali nismo uspjeli. Danas mislim da smo dalje oko Suda BiH nego što smo bili prije tri mjeseca – rekao je Dodik.
On je rekao da je zakon o sudu BiH dio 14 prioriteta, te da je lažna priča oko početka pregovora sa BiH, te da će Evropa ići za Ukrajinom, a “nas držati na povodcu”.
– Prestanite nam slati treće razredne službenike. Ova zemlja je ustavno uređena. BiH je u procesu pristupanja EU. EU je porušila sve principe – rekao je Dodik dodajući da ne vjeruje da će BiH ući u Evropsku uniju, te da misli da će se prije raspasti EU nego što će BiH ući u nju.
Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, rekao je da je uzrok svih problema mentalitet prihvatanja protektorata u Federaciji BiH i mentalitet suverenosti koji dolazi iz Banjaluke.
– Predsjednici stranaka nam kažu da ne mogu garantovati da će biti usvojeno u parlamentu ono što je dogovoreno – rekao je Stevandić.
On je rekao da Republika Srpska ne prihvata protektorat, te da niko ne misli da “ne možemo zabraniti Dodiku da dolazi na sudske procese”.
– Sramota je animozitet prema Banjaluci za sjedište bilo koje institucije. Došli smo, izgubili sat vremena – rekao je Stevandić.
Na sastanku je bilo govora i u vezi sa koordinatorom za IPA sredstva, a Željka Cvijanović, potpredsjednik SNSD-a, rekla je da s obzirom na ustavnu strukturu zemlje, Vlada Republike Srpske mora da bude uključena u faze programiranja pomoći, isto kao i Kolegijum za evropske integracije.
Predstavnici vlasti iz Republike Srpske istakli su da se slažu sa tim da se u Parlamentarnu skupštinu BiH vrate izmjene Zakona o PDV-u kojima se podiže prag za ulazak u PDV sistem.
Nezavisne
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.