Zdravlje

Zašto je žalfija idealna u hladnim danima?


Među blagodetima koje se pripisuju kadulji ili žalfiji su smanjenje upalnih procesa, prevencija hroničnih oboljenja, jačanje imuniteta, regulacija probave…

Upala je jedinstvena reakcija tijela na bilo koji nepovoljni ili spoljni faktor. Djelovanje upalnog procesa u organizmu ima za cilj uklanjanje štetnog uzroka i uspostavljanje normalnog funkcioniranja tijela. Faktori koji izazivaju upalnu reakciju mogu biti unutrašnji ili spoljni, imaju virusno ili bakterijsko porijeklo ili mogu biti uzrokovani produktima metabolizma.

Sponzorisano

Žalfija je idealna u ovim zimskim danima i to prije svega sa protivupalnim svojstvima koji je dobrodošao u vrijeme virusa.

Ljekovitost žalfije

Sastavom, sadrži veliki broj alkaloida, flavonoida i tanina. Kadulja je bogata vitaminima A, B1, B2 i C, ali i nizom supstanci koje su zaslužne za njeno zdravstveno djelovanje poput alfa i beta jona, kamfora, kamfena, alfa pinena, borneola, beta pinena, alfa humulena, viridiflorola i drugih.
Žalfija ima snažno protivupalno, antivirusno, antibakterijsko i protiv-gljivično djelovanje, snažan je antioksidans i jedan od najboljih čistača i stimulatora limfe, jača cirkulaciju i djeluje kao ekspektorans.

Među blagodetima koje se pripisuju kadulji su smanjenje upalnih procesa, prevencija hroničnih oboljenja, jačanje imuniteta, regulacije probave, smirivanje različitih kožnih bolesti ili stanja, jačanje kostiju, smanjenje djelovanja kognitivnih poremećaja i prevencija dijabetesa.

Nekoliko je antimikrobnih svojstava koja se pripisuju kadulji, a ako se od ove biljke napravi tinktura i koristi je se lokalno, pomaže u prevenciji bakterijskih i virusnih infekcija koje u tijelo dolaze preko kože.

Kadulja smanjuje upalne procese. Iako žvakanje listova kadulje nije baš najukusnije iskustvo jer je njihov ukus vrlo intenzivan, upravo je ovo najbolji način da se ovu biljku maksimalno iskoristi. Posebno je to preporučljivo osobama koje imaju problema sa upalnim procesima u respiratornom ili gastrointestinalnom traktu. Antiupalna svojstva kadulje proširuju se na probleme s artritisom ili gihtom, ali i upalne procese kardiovaskularnog sistema, koji mogu rezultirati srčanim bolestima ili povišenim krvnim pritiskom. Flavonoidi i fenoli koje nalazimo u kadulji odgovorni su za ove benefite.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Da li i vi imate “mrtvu” zadnjicu?

DB

Zašto se sjećamo nekih uspomena, a zaboravljamo druge?

DB

“Komplikacije u trudnoći najučestaliji razlog za bolovanje duže od 30 dana”

DB

Šta se dešava u organizmu kada pojedete bijeli luk?

DB

Vejperi i pušači duvana imaju jednako narušeno zdravlje

DB

Bolesti koje nastaju zbog fizičke neaktivnosti

DB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više