– Doktore Đajiću, da li je Univerzitetski klinički centar RS zaista najbolji centar u regionu?, upitao je Vladu Đajića, direktora Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, doktor Saša Borjan, član Predsjedništva Narodnog fronta.
Borjan trvdi da je broj uspješnih transplantacija direktan pokazatelj kvaliteta zdravstvenog sistema, a da se transplantacije bubrega u Republici Srpskoj, od perioda korone, tj. marta 2020. godine,uopšte ne rade.
– To što se ne radi translantacija u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u Republici Srpskoj jeste direktna odgovornost direktora te zdravstvene ustanove dr Vlade Đajića – kaže Borjan.
On navodi da pacijenti iz Republike Srpske odlaze u Tursku i Bjelorusiju, te eventualno u Srbiju, gdje im Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske pokriva troškove transplantacije koji se kreću od 23.000 eura u Istanbulu, do 70.000 dolara u Minsku, u Bjelorusiji.
– Da li je, po Vama, pokazatelj jednog ozbiljnog zdravstvenog sistema to što građani Republike Srpske, da bi dobili transplantiran organ, treba da idu po bijelom svijetu? – pita Borjan Đajića.
Kao razloge zbog kojih u Republici Srpskoj nema transplantacija u UKC-u navode se kompleksnost priprema pacijenata, te multidisciplinarni pristup u liječenju i koordinacije brojnih grana medicine.
I dok se na UKC-u traže izgovori da se ne rade transplatacije, Borjan navodi podatak da su od 2010. godine u Republici Srpskoj transplantovana 33 bubrega, odnosno nešto više od 2 godišnje, dok je, recimo u Zagrebu, samo u toku 2022.godine urađeno 96 transplantacija bubrega. Takođe u Republici Srpskoj nemamo nijednu transplantaciju srca, a na zagrebačkom „Rebru“se izvedeoko 28 godišnje. U Srbiji se transplantacija bubrega radi preko 50 godina, a u Hrvatskoj se radi uspješno i transplantacija srca i bubrega kod djece, te transplantacija pluća, koja je izuzetno zahtjevna zbog mogućnosti odbacivanja grafta.
– Rukovodstvo UKC-a se hvali kako je pod njihovim rukovodstvom UKC postao regionalni centar, a u tom istom UKC-u se kardiohirurške operacije zamjene srčanih zalistaka rade klasičnim metodama (sa otvaranjem grudnog koša), a svugdje u regionu se rade minimalno invazivnim tehnikama, odnosno uz pomoć instrumenata kojima se kroz krvne sudove zamjene srčani zalisci – navodi Borjan.
– Uopšte mi nije jasno na kojim činjenicama, doktore Đajiću, zasnivate svoju tvrdnju da je UKC regionalni centar?Ne rade se složenije operacije, nema osnovnih lijekova, instrumenata, a medicinsko osoblje radi u zaista otežanim uslovima – dodaje Borjan, te zaključuje:
– Doktore Đajiću,iz svih činjenica je jasno da je Vaša izjava kako je UKC Banja Luka regionalni centar samo priča i toprazna priča – zaključuje Borjan.
Srpskacafe
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.