Izdvajamo

Predstavljena trudnička knjižica, koja bi trebalo da postane jedinstvena u RS


Reproduktivno zdravlje kao jedan od prioriteta moderne medicine podrazumijeva i moderne pristupe kontrole i eventualnog liječenja, za šta su potrebni i savremeni medicinski tretmani, ali i edukovan kadar koji razmjenjuje svoja iskustva, zaključeno je na međunarodnom skupu ginekologa organizovanom u Trebinju, zbog čega je, kako je rečeno, i upriličen ovaj susret.

Na skupu, na kojem je učestvovalo 150 ginekologa iz Republike Srpske, Federacije BiH, Srbije i Crne Gore, predstavljeni su Nacionalni vodič antenatalne zaštite i trudnička knjižica, koja bi trebalo da postane jedinstvena u Srpskoj, te su razmijenjena iskustva i znanja iz ove oblasti.

Na skupu pod nazivom “Antenatalna zaštita” predavači su iz Banjaluke, Doboja, Mostara, Tuzle, Beograda, Novog Sada, Splita, Ljubljane i Beča.

Predsjednica Udruženja ginekologa i opstetričara Republike Srpske Vesna Ećim Zlojutro rekla je da u Srpskoj postoje odlični stručnjaci kojima je potrebno obezbijediti dobre uslove, navodeći da su ovakvi simpozijumi važni za svaku struku, naročito za medicinsku.

– Mi sada imamo vodič o trudnoći, ima i stvari koje smo dodali, a koje ranije nisu rađene, kao što je torč test i slično – navela je Zlojutro.

Predstavnik tuzlanske Klinike za ginekologiju i akušerstvo Igor Hudić je potvrdio da je ovo izvrsna prilika za razmjenu iskustva i sticanje novih znanja.

On je rekao da na ovaj način upoređuju i prilagođavaju vodiče koji postoje u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, te da je ovo prilika da se oni ažuriraju i naprave nešto što će biti primjenjivo na području cijele BiH.

Predstavnik Agencije UN za seksualno i reproduktivno zdravlje Džon Mosoti rekao je da ova agencija podržava unapređenje kapaciteta zdravstvenih profesionalaca i profesionalaca u ministarstvima zdravstva kako bi pružali kvalitetne zdravstvene usluge.

– U saradnji sa ministarstvima zdravlja u oba entiteta i Brčko distriktu pokrenuli smo istraživanje kako bismo utvrdili kapacitete kojima raspolažu entiteti i Brčko distrikt kada je riječ o prevenciji raka grlića materice i raka dojke- pojasnio je Mosoti.

Predstavnica Klinike za ginekologiju Bolnice Mostar Vajdana Tomić rekla je novinarima da su ovakvi događaji izvrsna prilika za sticanje novih znanja i usvajanje najnovijih preporuka, jer je poznato da je perinatalogija grana ginekologije koja se bavi trudnoćom, a antenatalna zaštita ključna, koja, ako je kvalitetna, i ishod je dobar.

Skup je organizovalo Udruženje ginekologa i opstetričara Republike Srpske.

Nezavisne

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Pančićeva omorika proglašena vrstom od republičkog značaja

K1

Vučević zbog „zvučnog topa“ pisao potpredsedniku SAD

K2

Lukašenko: Srpska može da računa na Bjelorusiju

K2

EUFOR završio vježbe: Spremni smo za misiju

K2

Ninković: Grad neće stati 1. aprila

K2

BIRN: MUP Srbije već koristio zvučno oružje i to na migrantima

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više