Foto: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
Izdvajamo

RS: Procijenjena vrijednost proizvodnje ratarskih kultura 582 miliona KM


Procijenjena vrijednost proizvodnje ratarskih kultura u Republici Srpskoj u ovoj godini iznosi oko 582 miliona KM, podaci su resornog ministarstva.

Prema procjenama stručnih službi resornog ministarstva, očekuje se da će kukuruzom biti zasijano oko 131.900 hektara, a planirane površina pod sojom su 6.550 hekatra, što predstavlja neznatno povećanje u odnosu na 2023. godinu.

– Uzimajući u obzir prosječne vremenske prilike u Republici Srpskoj i ostvarene prosječne prinose u posljednjih pet godina, procjena je da se u 2024. godini može očekivati prosječan prinos kukuruza do sedam tona po hektaru – navodi se u informaciji o zasnivanju novog proizvodnog ciklusa 2023/24. godine u poljoprivredi Srpske Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Prema ovim podacima, troškovi obrade zemljišta, đubrenja, sjetve i njege usjeva kukuruza u 2024. godini iznose 2.200 KM po hektaru.

– Cijene mineralnih đubriva zavisno od vrste su niže za 30 do 45 odsto u odnosu na prethodnu godinu –  ističe se u informaciji.

Cijena sjemenskog kukuruza iznosi u prosjeku 127 KM za pakovanje od 25.000 zrna i prosječno je viša za šest odsto u odnosu na prethodnu godinu, a u zavisnosti od proizvođača cijena sjemenskog kukuruza kreće se od 100 do 189 KM za pakovanje od 25.000 zrna.

– Za površinu od jednog hektara potrebno je dva i po do tri pakovanja od 25.000 zrana. Zavisno od izabranog hibrida i norme sjetve, trošak sjemena po hektaru iznosi u prosjeku 350 KM, a kreće se od 250 do 500 KM – piše u informaciji.

Kada se ovo sve uzme u obzir, ukupni direktni troškovi proizvodnje kukuruza do žetve u 2024. godini iznose 2.228 KM, što uključuje cijenu sjemena od 350 KM po hektaru, đubriva 711 KM, sredstava za zaštitu bilja 167 KM, te troškove obrade i goriva od 1.000 KM po hektaru.

Srna

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

SIPA o međunarodnoj akciji: Uhapšene tri osobe

K2

Objavljeni novi snimci pada nadstrešnice u Novom Sadu

K2

U Zemunsku bolnicu primljeno 56 pacijenata, doktori stavljali oznaku „P“ – pacijenti bili na protestu

K2

Spin ili realnost: Iz SDS-a najavljuju novu većinu u NSRS

K2

Parlament o imenovanju Selaka, on odustao od funkcije

K2

SIPA u Banjaluci, Prnjavoru i Gradišci

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više