Naši preci su vrlo vjerovatno držali lisice kao kućne ljubimce mnogo prije nego što su psi došli na scenu.
Drevna ljudska društva u Južnoj Americi poštovala lisice do te mjere da su bile sahranjene pored njih, sugerišu arheološki dokazi.
Osobe koje imaju psa će često reći da su im oni najbolji prijatelji. Ti krzneni drugari prate nas bez bilo kakvih predrasuda kroz život, ali izgleda da nije bilo tako odvajkada kako se mislilo.
Naime, naučnici su bili iznenađeni kada su pronašli lisicu zakopanu u ljudskom grobu starom 1500 godina u Patagoniji u Argentini.
Smatraju da je najvjerovatnije objašnjenje to da je lisica bila veoma cijenjen saputnik ili kućni ljubimac. DNK analiza pokazuje da je životinja večerala sa praistorijskim-lovcima sakupljačima i bila je dio unutrašnjeg kruga logora.
Ista vrsta lisice pronađena je u još starijem grobu u drugom dijelu Argentine prije skoro deceniju. Možda je bio i kućni ljubimac, ali njegova ishrana nije analizirana.
Lisica je pronađena na groblju Kanada Seka u Argentini, u mjestu koje je nekada bilo naseljeno grupama lovaca-sakupljača.
– Ovo je veoma rijetko otkriće da postoji lisica za koju se čini da je imala tako blisku vezu sa pojedincima iz društva lovaca-sakupljača. Mislim da je to bilo više nego samo simbolično – stvarno mislim da je to bilo druženje – rekla je dr Ofeli Lebraser sa Univerziteta u Oksfordu.
Zubi divljih lisica pronađeni su u drevnim ljudskim grobnicama širom Argentine i Perua, što sugeriše da je životinja imala simboličan značaj.
Ipak, otkriće skoro potpunog skeleta lisice u ljudskom grobu izuzetno je rijetko u svjetskim arheološkim zapisima, šiše Bi-Bi-Si.
Lisica je bila srednje veličine i teška oko 15 kilograma. Izumrla je prije oko 500 godina, nekoliko stotina godina nakon što su domaći psi stigli u Patagoniju.
Istraživanje je sprovedeno u saradnji sa dr Sintijom Abona sa Instituta za evoluciju u Mendozi u Argentini, i objavljeno u časopisu RoyalSociety Open Science.
RT Balkan
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.