Foto: Pixabay
Izdvajamo

Problemi s vodom u potkozarskim selima i dalje traju: Stara mreža, novi kvarovi


Problem sa vodosnabdevanjem u potkozarskim selima i okolnim zaseocima, koji je započeo 28. decembra, i dalje traje.

Mještani prijavljuju učestale nestanke vode, a neka naselja, poput Karalića i Piljagića, suočavaju se sa smanjenim pritiskom vode, naročito u poslijepodnevnim časovima.

Predsjednica MZ Potkozarje Maja Karalić ističe da su od 28. decembra do 15. januara imali ozbiljan problem sa nestankom vode, dok je u nekim zaseocima situacija i dalje otežana.

Kako dodaje, iako se kod nje u kući stanje popravilo nakon 15. januara, u Karalićima i Piljagićima voda nestaje i dalje, čak i po nekoliko sati tokom dana.

– Dva dana po nekoliko sati nismo imali vode, a neka naselja i dalje imaju smanjen pritisak u poslijepodnevnim časovima. Šta će biti kad dođe ljeto? Ako je sada ovako, uopšte nećemo imati vode – ističe Karalićeva.

Osim trenutnih problema, stanovnici su frustrirani i činjenicom da nisu počeli radovi na izgradnji novog cjevovoda, o kojem se govorilo još prošlog ljeta.

Iako su vlasti obećale rješenja, mještani tvrde da nije učinjeno ništa konkretno.

– Niko ne spominje novi cjevovod, a prošle godine smo bili bez vode danima. Očekujemo konkretne mjere, a ne samo obećanja – kaže Karalićeva i dodaje da mještani vodu dobijaju iz rezervoara na Tunjicama.

Iz preduzeća “Vodovod” objašnjavaju da su stalni kvarovi na staroj infrastrukturnoj mreži i nizak nivo podzemnih voda glavni razlozi trenutne situacije.

Kako naglašavaju, oni ulažu maksimalne napore kako bi sanirali sisteme vodosnabdijevanja Kočićev vijenac i Tunjice.

Osim toga, napominju da je teren vrlo nepristupačan, što otežava lociranje kvarova, a sama mreža, koja se prostire na oko 1.900 kilometara, sadrži dijelove stare više od 50 godina.

– Iako su intenzivirani terenski radovi i mjerenja, pronalaženje i otklanjanje kvarova na cjevovodima koji nisu vidljivi na površini predstavlja dodatni izazov. Svakodnevnim mjerenjima pokušavamo da uočimo nevidljive havarije, a radimo i na pretraživanju tla kako bismo što prije otklonili kvarove – navode oni.

Iako se radi na rješavanju trenutnih problema, stanovnici i dalje izražavaju zabrinutost za budućnost. S obzirom na to da je mreža vrlo zastarjela, postavlja se pitanje koliko će još trajati trenutna situacija bez ozbiljnih investicija u novu infrastrukturu. Strahuje se da će u ljetnim mjesecima, kada potrošnja vode bude povećana, problemi postati još ozbiljniji.

Nezavisne

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Upozorenje na snazi, moguće poplave

K2

Pet od pet: Hoće li novi ministar bezbjednosti BiH izbjeći sudbinu prethodnika?

K1

NSRS usvojila zakone o pravima boraca, pomilovanju, otpisu kamata…

K1

Milutinović: Vlast pokazala da zdravstveni i prosvjetni radnici nisu potrebni društvu

K1

Upozorenje RHMZ: Porast vododstaja i moguće poplave

K1

Stanivuković: Privremeno finansiranje za Grad znači preživljavanje

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više