Foto: Reuters
Tehnologija

DeepSeek zabranjuje sve više država


DeepSeek je nedavno prestigao ChatGPT po broju preuzimanja u prodavnicama aplikacija, a pojava ovog moćnog AI-ja je uzdrmala i berze širom svijeta.

Naravno, ovakav uspjeh nakon početnog iznenađenja i straha doveo je do toga da DeepSeek polako počinje da se zabranjuje, a broj država u kojima je upotreba DeepSeeka kompletno ili djelimično ograničena konstantno se uvećava.

Ne predstavlja iznenađenje što je DeepSeek među prvima zabranjen u SAD-u, jer ova država kinesku tehnologiju već dugo smatra neprijateljskom i pokušava da je sputa ili obuzda na sve načine. To se ne menja ni sa novom administracijom, na čelu sa Donaldom Trampom, prenosi b92.

Tako je Teksa prva američka država u kojoj je zabranjen DeepSeek, a to se prvenstveno odnosi na uređaje koje koriste vladini zvaničnici i institucije. Ovo ne predstavlja iznenađenje, jer je Teksas još ranije zabranio neke aplikacije, kao što su RedNote i Lemon8. Zanimljivo je da su sve ove aplikacije u vlasništvu kineske kompanije ByteDance, koja je vlasnik TikToka.

Kada je u pitanju Evropa, DeepSeek je prvo zabranjen u Italiji, a ova zemlja je i globalno prva koja je zabranila moćni kineski AI. Razlog zabrane je to što DeepSeek navodno nije dovoljno uložio u pitanja privatnosti, praksama prikupljanja podataka i drugim temama bezbjednosti.

DeepSeek je u međuvremenu zabranjen i u Tajvanu, Japanu, Francuskoj i Irskoj. Australija je takođe među zemljama koje su zabranile DeepSeek, a vlada ove države je zabranila AI na svim uređajima u državnoj službi, navodeći rizik koji predstavlja kineski startap sa svojim AI tehnologijama.

Pored toga, Južna Koreja je odlučila da se pozabavi slučajem DeepSeeka pa će djelimično zabraniti startap i poslaće zvaničan upit sjedištu DeepSeeka u Kini kako bi od startapa potvrdila procedure za prikupljanje ličnih podataka korisnika.

Zanimljivo je da, za razliku od drugih velikih kineski tehnoloških kompanija koje imaju stotine hiljada zaposlenih, DeepSeek funkcioniše kao istraživačka laboratorija, u kojoj rade uglavnom mladi diplomci i doktoranti sa vrhunskih kineskih univerziteta.

Tako da će biti interesantno vidjeti na koji način će se DeepSeek izboriti sa pritiskom koji stiže sasvih strana i prije svega da li će uspjeti da odgovori na zahtjeve vlada širom svijeta i utiče na poboljšanje bezbjednosti i reguliše pitanja prikupljanja podataka.

Nezavisne

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

SIPA u dvije akcije: Hapšenja i pretresi u tri grada, zaplijenili drogu i oružje

K2

Studenti u blokadi: Velike stvari desile su se posljednjih dana, ubrzo naredni koraci

K2

U Narodnu skupštinu Srpske upućeni zahtjevi o povećanju plata od 1. aprila

K2

Načelnik Sokoca Strahinja Bašević otpustio 22 radnika

K2

Naučnike brine misteriozna sila koja širi svemir

K2

Dodik: Radim na tome da očuvam državno i nacionalno jedinstvo Srpske

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više