Foto: Ilustracija
Tehnologija

Novi kineski standard mijenja HDMI i USB4 velikim povećanjem prenosa


Kineski savez za razvoj video tehnologije u 8K rezoluciji, uz podršku više od 50 vodećih tehnoloških kompanija iz Kine, predstavio je novi standard kablovske konekcije pod nazivom GPMI (General Purpose Media Interface).

Ova nova tehnologija obećava ogroman napredak u odnosu na trenutno dominantne standarde poput HDMI-a, USB4 i Tanderbolt, nudeći do 192 Gbps brzine prenosa podataka i do 480 W isporučene snage – sve preko jednog kabla.

GPMI dolazi u dvije verzije. Prva koristi klasični USB C priključak i nudi do 96 Gbps brzine uz 240 W snage, što je već znatno više od USB4 standarda koji omogućava maksimalno 40 Gbps. Druga verzija koristi novi, namjenski dizajniran konektor pod nazivom Type-B, preko kojeg se ostvaruje puni kapacitet od 192 Gbps i 480 W.

Poređenja radi, HDMI 2.1 omogućava brzinu prenosa do 48 Gbps, ali bez ikakve isporuke napajanja, dok Tanderbolt 5 ostaje na 80 Gbps i 240 W snage. GPMI ne samo da nadmašuje ove standarde, već omogućava i dodatne funkcionalnosti koje uključuju brzo buđenje uređaja, dvosmjernu komunikaciju, podršku za višestruke tokove podataka i potpunu zaštitu tokom prenosa.

Zanimljivo je da GPMI Type-C verzija već ima licencu USB-IF organizacije, što otvara vrata njegovoj kompatibilnosti sa postojećim USB-C portovima, barem u ograničenoj formi. S obzirom na to da većina savremenih uređaja već koristi USB-C za punjenje i prenos podataka, ova kompatibilnost bi mogla značajno ubrzati prihvatanje novog standarda.

Standard takođe podržava HDMI-CEC, što omogućava korisnicima da više povezanih uređaja upravljaju pomoću jednog daljinskog upravljača. Osim toga, GPMI omogućava lančano povezivanje više uređaja bez potrebe za dodatnim kablovima i portovima.

Plan razvoja predviđa da se GPMI prvo primijeni u potrošačkoj elektronici, zatim u automobilskoj i transportnoj industriji, a na kraju i u industrijskim aplikacijama. Iako za sada nije poznato kada će prvi uređaji sa GPMI standardom postati dostupni, niti koliki je maksimalni domet kablova, tehnologija je već izazvala veliko interesovanje, posebno među proizvođačima koji žele da smanje broj kablova bez kompromisa u pogledu snage i brzine prenosa.

Glas Srpske

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Želite besplatan Windows 11? Budite brzi

K1

Evropska komisija po džepu udarila “Epl” i “Metu”

K2

Možete spriječiti da vas Gugul “prisluškuje” i snima

K2

Srpski roboti na njivama uz poljoprivrednike

K1

Instagram: Biće korištene AI alatke kako bi se utvrdilo da li djeca lažu godine

K2

Da li su Mask i AI među najvećim prijetnjama reputaciji brendova?

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više