Globus

V16 umjesto trougla: Obavezna oprema za vozače u EU od 2026.


U više evropskih zemalja sigurnosni trougao već odlazi u istoriju, a njegov nasljednik je nova bezbjednosna naprava V16 svjetlosni signalizator, koji će od 1. januara 2026. godine postati obavezan za sva vozila.

Ako ste ikada imali saobraćajnu nesreću, znate koliko može biti rizično kada vozač mora da izađe iz automobila i postavi trougao pored puta, kako bi upozorio druge učesnike u saobraćaju.

Trougao se obično nalazi u gepeku, pa samim tim vozač mora da izađe iz vozila i kreće se kolovozom, što predstavlja veliku opasnost, naročito na auto-putevima i prometnim saobraćajnicama.

Upravo zbog toga, brojne evropske zemlje odustaju od obaveznog korišćenja trouglova i prelaze na novi sistem – V16 uređaj, mali svjetlosni aparat koji se postavlja na krov automobila i daleko ranije upozorava vozače.

Zašto V16 zamjenjuje trougao?

Razlog za ovu promjenu leži u zabrinjavajućim statistikama. Samo u Španiji je između 2019. i 2022. godine 42 osobe izgubilo život dok su pokušavale da postave trougao pored puta na auto-putevima i brzim saobraćajnicama.

V16 svetionik, sa druge strane, omogućava da vozač ne mora da napušta automobil. Nakon aktiviranja, uređaj emituje snažan svjetlosni signal vidljiv na velikoj udaljenosti, ali i automatski šalje tačne GPS koordinate vozila u sistem saobraćajne policije i nadležnog ministarstva.

Na taj način stvara se mreža informacija u realnom vremenu koja povećava bezbjednost na putu.

Važno upozorenje za vozače

Treba, međutim, naglasiti da nisu svi V16 uređaji odobreni za upotrebu. Vozači će morati da kupuju isključivo modele koji ispunjavaju zvanične tehničke standarde, kako bi uređaj bio priznat i kako bi mogao da šalje podatke u sistem.

Suština uvođenja V16 signalizatora je jednostavna – vozači više ne moraju da rizikuju živote izlaskom iz vozila usred saobraćaja.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Vukanović otkrio političku ambiciju: Želim u Predsjedništvo BiH

K1

Orban: Nećemo prihvatati migrante

K1

Ukrajina: Ostavke dva ministra zbog istrage o pronevjeri 100 miliona dolara

K1

Rusija spremna na nastavak mirovnih pregovora sa Ukrajinom

K2

Pokušaj prevare banke u Banjaluci: Troje uhapšeno, jednom pozlilo

K1

Pašić protiv Kajganića: Prijava potresa Tužilaštvo BiH zbog slučaja Dodik

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više