Foto: Miloš Dragičević/SrpskaCafe
Politika

BH Novinari pozvali na medijski bojkot Dodika


Upravni odbor Udruženja BH Novinari i Linija za pomoć novinarima najoštrije osuđuju verbalni napad predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika na novinara Gorana Dakića, dopisnika sarajevskog “Oslobođenja” iz Banjaluke.

Kako su saopštili, na današnoj press konferenciji Dodik je spriječio novinara Dakića da mu postavi pitanje i to propratio riječima:

– Ti ne možeš, dovoljno je što sam te vidio, šta ćeš ti ovdje!.

Po završetku konferencije, Dodik je prišao radniku osiguranja, pokazao na novinara Dakića i rekao: “On ne može više ući ovdje“, čime je ovom novinaru praktično zabranio ulazak u Palatu Republike Srpske.

– Upravni odbor BH Novinara smatra potpuno neprihvatljivim onemogućavanje novinara Oslobođenja da postavi novinarsko pitanje. Ovaj čin predstavlja brutalo kršenje prava na slobodu izražavanja i institucionalnu diskriminacija, ne samo novinara Dakića već i medija za koji radi.

BH Novinari podsjećaju kako Milorad Dodik više od dvije decenije širi mržnju i jasnu, političku netrpeljivost prema Oslobođenju, prijeti i napada njegove novinare i novinarke sa ciljem zaustavljanja rada ovog medija u Republici Srpskoj i zabranu objavljivanja informacija od javnog značaja – stoji u saopštenju ovog udruženja.

Upravni odbor BH Novinara posebno ističe kako zabrana novinaru Dakiću da prati događaje u Palati Republike Srpske predstavlja novi korak ka zavođenju potpune cenzure i kontrole rada medija.

– Bojimo se da bi već sljedeća Dodikova odluka mogla biti zabrana rada ne samo “Oslobođenju” već i drugim medijima u Republici Srpskoj koji kritički izvještavaju o postupcima i odlukama predsjednika ovog entiteta. BH

Novinari iskazuju punu podršku novinaru Goranu Dakiću, te pozivaju medije i novinare iz Republike Srpske ali i iz drugih dijelova Bosne i Hercegovine da stanu u njegovu zaštitu, kako bi zajedno mogli osujetiti Dodikov destruktivni pokušaj uništavanja medija koji se njemu lično ne dopadaju i čije novinare i novinarke patološki mrzi!

Medijski bojkot i tišina, potpuno ignorisanje njegovih javnih istupa i svakodnevnih, haotičnih konferencija za medije, najmanje je što medijska zajednica može učiniti za spas svoga profesionalnog integriteta i novinarske časti”, navodi ovo udruženje.

Zabrana ulaska

Milorad Dodik je danas zajedno sa Radovanom Viškovićem i Nenadom Stevandićem održao konferenciju posvećenu najnovijim dešavanjima i činjenici da je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine izdalo nalog za njihovo hapšenje. Tom prilikom se prije početka konferencije za medije obratio novinaru Goranu Dakiću pitajući ga odkud on u Palati i konstatujući, neprimjereno, da je Dakićevo prisustvo u Palati dokaz da je Republika Srpska demokratsko društvo.

Nakon što su Dodik, Stevandić i Višković završili sa izlaganjem Goran Dakić je pokušao da postavi pitanje ali mu je Milorad Dodik to onemogućio stavljajući svom okruženju do znanja da “taj novinar” ne može postaviti pitanje.

Nakon što je konferencija za novinare završila Dodik je naredio da Dakiću ubuduće bude zabranjen ulazak u Palatu.

– Prišao je ljudima iz svog obezbjeđenja, pokazao na mene i rekao da meni više ne dozvoljavaju ulazak u Palatu – rekao je Dakić.

Goran Dakić je jedan od novinara koji se prema vlasti Milorada Dodika i situaciji u društvu odnosi kritički ali objektivno. Na Dodikov ispad niko od prisutnih novinara, kao i mnogo puta ranije kada su se dešavale slične ili iste stvari, nije reagovao.

Dodiku ovo nije prvi put da tjera novinare iz Palate Republike i da im zabranjuje ulazak u Palatu.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je zatražilo privođenje Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića jer se nisu odazvali pozivu na saslušanje. Ukoliko ne budu privedeni biće raspisana, prvo, centralna a zatim i međunarodna potjernica.

Agencije

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Trišić Babić: SNSD se nikoga ne odriče za razliku od SDS-a

K2

Izricanje presude Ramizu Durakoviću za zločine nad Srbima

K2

Dodikova apelacija otvara mnoga pitanja: Pravo i pravda na najvećem testu

K2

Vučić: Žao mi je ako se Banjaluka oseća ugroženo od Beograda

K2

Cvijanović: Vrijeme će pokazati da ništa nije prodato

K1

Stanivuković: Dodik se nije borio za Srpsku nego samo za sebe

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više