Muškarci će nakon ovogodišnjih lokalnih izbora opet zasjesti na gotovo sve (grado)načelničke fotelje u BiH, dok će uloga žene i dalje biti dekorativna i na nivou političkog incidenta, tvrde politički analitičari.
Da su na dobrom putu potvrđuju i rezultati lokalnih izbora iz 2012. godine na kojima su pripadnici jačeg pola, uz pomoć žena koje čine polovinu biračkog tijela, preuzeli kontrolu nad 137 od 142 rukovodeće pozicije i osvojili vrtoglavih 96,2 odsto glasova.
Zapravo, nijedna od 40 kandidatkinja nije bila blizu značajnijoj načelničkoj poziciji u BiH već ih je „prošlo“ samo pet. Tako se na čelu Novog Grada našla kontroverzna Snježana Rajilić, Kalinovika Mileva Komlenović, Mrkonjić Grada Divna Aničić, Doboj Juga Jasminka Begić i Visokog Amra Babić.
-Poslije ovih izbora se može desiti da načelnica bude i manje. Recimo, Aničićeva se još koleba u vezi s kandidaturom, Mileva Komlenović će se opet kandidovati, a Rajilićeva, iako ništa nije definitivno odlučeno, najvjerovatnije neće biti kandidat jer nema tako jaku podršku kao ranije – kaže naš sagovornik iz SNSD-a i podsjeća da će nova kandidatkinja kada je u pitanju ljepši pol biti Snježana Radetić koja će vjerovatno postati načelnica Laktaša.
Načelnica opštine Doboj Jug Jasminka Begić kaže da se zbog malo žena na načelničkim pozicijama u BIH stiče utisak da je političko odlučivanje i rukovođenje i na lokalu “muška stvar”.
– Tako žena u konkretnom političkom životu postaje „dekor“ stranačke demokratije unutar jednog političkog subjekta. Uz to, ne omogućava joj se da istakne svoje sposobnosti već postaje samo kvota za ispunjavanje uslova polne ravnopravnosti – tvrdi Begićeva.
Ova dama, koja će i na predstojećim izborima biti kandidatkinja za načelnicu Doboj Juga, ističe da u mnogim evropskih državama žene dostojanstveno i odgovorno vode politiku i da ih građani prihvataju bez predrasuda po osnovu pola.
– Više žena na rukovodećim funkcijama gradova i opština u BiH možemo imati medijskim ukazivanjem na ravnopravnost polova ali i uspješnost žena u ekonomskom, političkom i društvenom životu. Tako će se kod tradicionalista i patrijarhalnih porodica razviti svijest o značaju i mogućnostima žena kroz njihovo uključivanje u sve sfere života, od opština i kantona, do entiteta i same države – poručuje načelnica Doboj Juga.
Srpskacafe.com saznaje da novi mandat u Visokom želi aktuelna načelnica Amra Babić koja je ranije bila ministarka finansija Zeničko-dobojskog kantona a poznata je u regionu kao prva načelnica sa hidžabom.
– Takođe, među nezavisnim kandidatkinjama za načelnicu spominju se i Nermana Sofović iz Goražda i Luca Grgić iz Odžaka – tvrde naši sagovornici iz ovih opština Federacije BiH.
U Visokom je nedavno raspravljano o oglednoj studiji Hajnrih Bel fondacije o razvoju lokalnih zajednica u BiH kojima rukovode žene, odnosno njih 3,8 odsto. Naime, u poređenju sa pokazateljima uvoz- izvoz, zaposlenost, prosječne plate i tako dalje, u po svemu sličnim opštinama koje vode muškarci pokazalo se da ne postoji nijedan realan razlog zašto je “pametnije” ili ekonomski prihvatljivije imenovati muškarca na čelo opštine. Zaključeno je i da su žene jednako uspješne u upravljanju opštinom kao muškarci, da im treba dati jednake šanse i da su za to najbolja prilika predstojeći izbori.
Sociolog Davor Vidaković objašnjava da su žene u politici pojava koja u našem društvu zavređuje posebnu pažnu i analizu, jer ih nema mnogo na rukovodećim pozicijama i u politici.
– Jedan od razloga je činjenica da smo tradicionalno društvo sa određenim negativnim pogledom na participaciju žena u procesima odlučivanja. To je pogrešno jer se na mnogim mjestima pokazalo da su žene sposobne da naprave dobar poslovni i uopšte ambijent za dobar život. Ženama treba pružiti veću šansu i vratiti ih sa margina političkih dešavanja -poručuje Vidaković.
Tačan broj ženskih kandidata na lokalnim izborima saznaće se poslije 4. jula što je zadnji rok da se Centralnoj izbornoj komisiji dostave kandidatske liste.
– Takođe, bitno je ponoviti da prema Izbornom zakonu BiH svaka lista uključuje kandidate muškog i ženskog pola, koji su ravnopravno zastupljeni. Ravnopravna zastupljenost polova postoji u slučaju kada je jedan od polova zastupljen s najmanje 40 odsto od ukupnog broja kandidata na listi – kažu u CIK-u BiH.
Na lokalnim izborima 2016. biraće se 141 načelnik i gradonačelnik, izuzev Mostara.
B. Rečević
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.