Prije nego što poželite da vaše dijete prvi put upišete u neke od plivačkih klubova u Banjaluci, ono bi, prvenstveno, trebalo da prođe obuku za neplivače. Obuka se u Banjaluci jedino sprovodi na Gradskom olimpijskom bazenu i to po cijeni od 100 KM. Treneri kažu da je idealan uzrast djece za početak ove aktivnosti pet godina, mada su, ističu, imali i pozitivna iskustva i sa mlađim mališanima.
Miodrag Čeko, trener plivanja u Plivačkom klubu “Olymp” kaže da je najmlađe dijete koje je on naučio da pliva imalo je dvije i po godine.
– Djevojčica Lara je sad već velika. U principu, ispod pet godina ne preporučujemo obuku jer nemamo uslove za to. Najbolje je od pet godina, pa nadalje – kaže on.
Korak po korak, oni poslije obuke idu na korektivno plivanje gdje uče dve osnovne tehnike, kraul i leđno. Nakon toga u plivačkim klubovima uče ostale tehnike. Kome se svidi plivanje kao sport, nastavlja da se bavi tim sportom.
Čeko ističe da je u gradu na Vrbasu, plivanje preuzelo primat u odnosu na druge sportove. Više od 600 mališana svaki dan posjećuje ovaj bazen, a ljeti se taj broj i povećava. Dodaje da je mjesečna članarina u svim plivačkim klubovima mahom ista i košta 60KM.
– Prvih godina plivanje nije skup sport, ali to postaje ako hoćemo time da se bavimo. Da bi neko išao na takmičenja, nabavio kostime za plivanje, i tako dalje, svaki mjesec za suplementaciju i vrhunsko treniranje treba da izdvoji najmanje 300 evra – kaže Čeko.
Na terenima Teniskog kluba “Banjaluka”, neki novi klinci vrijedno uče, svakodnevno treniraju i sanjaju o planetarnom uspjehu Novaka Đokovića. Najmlađi polaznici imaju pet godina i za njih je osmišljen poseban program koji ih polako uvodi u sve čari ovog sporta, kaže trener Saša Stovragović.
– Mi imamo mini tenis. To je program koji je zasnovan na igri i učenju tenisa. Polaznici su od pet i po godina. Oni igraju na malim mrežama sa malim reketima, lopticama prilagođenim za njih. Mjesečna članarina košta 40KM. Imaju treninge dva puta sedmično. To je osam do devet treninga mjesečno – kaže on.
Iz Teniskog kluba “Banjaluka” ističu da je sve moguće, ali da se velikom usjehu roditelji ne nadaju preko noći. Tenis je, kažu, skup sport i traži mnogo ulaganja.
-Imamo Tipsarevića, Đokovića, Troickog. Interesantno je da sam 93. godine imao više djece, zato što nije bilo ni interneta, ni tv-a, ni televizije. Sad su djeca, silom prilika, natjerana da gledaju televiziju – rekao je on.
“Kamo sreće da se naše društvo razvija u sportskom duhu. Bilo nam mnogo ljepše”, poručuje direktor Škole fudbala Sport Team. Ovaj najmlađi omladinski fudbalski kolektiv iz Banjaluke trenutno broji oko 400 polaznika. Treninzi se najčešće odvijaju u zatvorenom balonu na vještackoj travi, a mjesečna članarina iznosi 50KM.
Radomir Popović, direktor OFK “Sport Team” kaže da se već sa pet godina djeca opredjeljuju da idu u tom pravcu.
-Mi postojimo devet godina. Sad se pokazalo da mi imao već pet reprezentativaca Srbije. Sad smo ušli u drugu ligu sa sopstvenim igračkim kadrom. Pokazali smo da sa našom djecom možemo da ostvarimo rezultate. Da li je bilo zainteresovanih djevojčica? Bila je Marija Aleksić koja je sad reprezentativka BiH – rekao je Popović.
Kada su borilački sportovi u pitanju, sve popularniji među mališanima predškolskog uzrasta je i džudo. Mjesečna članarina kreće se od 30KM, a u razgovoru sa trenerima saznali smo da najmlađi dzudisti donose najviše medalja sa takmičenja.
Dejan Ćup, trener Judo kluba Banjaluka priča da teniraju već pet, šest godina i imaju šest treninga sedmično, ako ne i više.
Razvoj koordinacije, prevencija deformiteta i socijalizacija mališana. Sve su to ciljevi kojima teže u Školi sporta “Bambi”. Trener Lazar Vulin kaže da okupljaju djecu od četiri do osam godina starosti, koja uz pomoć prilagođenih aktivnosti razvijaju odlične sportske temelje.
– Onda bi trebalo da se krene sa bazičnim sportovima kao što su plivanje ili atletika. Zatim mogu određeni individualni sportovi kao što su borilački sportovi, ples ili folklor. Te aktivnosti razvijaju, prije svega, opštu koordinaciju i prave dobru motoričku bazu da bi kasnije mogli da se opredijele za neke druge sportive. Mi radimo kad radi i škola, kad je raspust tad ne radimo. U toku zimskog raspusta organizujemo skijanje već šest godina. U zavisnosti od škole do škole, nama cijenu diktira isključivo cijena sale koja je u tim školama. Cijena se kreće od 30 do 40 KM na mjesečnom nivou– rekao je Vulin.
Računica je jasna. Ukoliko želite da vaše dijete sklonite od vrelog asfalta i usmjerite ga u svijet sporta i zdravog načina života, mjesečno ćete iz kućnog budžeta, samo za članarinu, morati da izdvojite od 30 do 60 KM. Ako još tome dodate stavke, poput kupovine potrebne opreme i finansiranja takmičenja, cifra se, može popeti i do 200 KM. Veliko opterećenje za mali kućni budžet, ali i veliki podsticaj za klince i klinceze koji od malih nogu stiču radne navike i disciplinu te razvijaju samostalnost.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.