Politika

Zdravstvena zaštita za građane BiH u 13 zemalja


Građani BiH ostvaruju besplatnu zdravstvenu zaštitu u 13 evropskih zemalja ukoliko se prije puta pobrinu i uplate putničko osiguranje. 

Pre nego puta u inostranstvo, uz ovjerenu zdravstvenu knjižicu i dvojezični obrazac za putovanja, mogu se koristiti usluge hitne medicinske zdravstvene zaštite na račun Zavoda zdravstvenog osiguranja Federacije BiH i Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

Sponzorisano

BiH ima zaključen Međunarodni sporazum o socijalnom osiguranju sa Austrijom, Belgijom, Crnom Gorom, Češkom, Holandijom, Hrvatskom, Mađarskom, Makedonijom, Njemačkom, Slovenijom, Srbijom, Turskom i Velikom Britanijom.

Potvrdu, odnosno odgovarajući dvojezični obrazac, izdaje isključivo ZZO FBiH ili Republički fond za ZO u mjestu prebivališta.

U slučaju da je izdat odgovarajući dvojezični obrazac, troškove zdravstvene zaštite će isplatiti Zavod ili Fond, a u slučaju da je izdata pomenuta potvrda, troškovi će se refundirati u cjelini ili delimično.

– Nadležni kantonalni zavod osiguranim osobama na osnovu pismenog zahtjeva, izdaje potvrdu o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inostranstvo, odnosno odgovarajući dvojezični obrazac koji se može izdati samo osobama koje nemaju akutna oboljenja ili ne boluju od hroničnih bolesti koje zahtevaju duže liječenje i stalni nadzor lekara. Pravo na besplatno osiguranje uz odgovarajući obrazac imaju i članovi porodice osigurane osobe na osnovu Člana 20. Zakona o zdravstvenom osiguranju – rekao je stručni saradnik za informisanje ZZO KS Sanel Čemer.

U slučaju potrebe, osigurana osoba predaje dvojezični obrazac o pravu na korišćenje zdravstvene zaštite u inostranstvu, najbližem nosiocu socijalnog osiguranja druge države ugovornice ili najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu BiH u zemlji u kojoj boravi.

Takođe, postoji i opcija refundiranja sredstava, a osiguranik koji je koristio pogodnosti ZZO ili Fonda može podneti zahtjev nadležnom zavodu za naknadu troškova.

Uz zahtjev osiguranik podnosi račun o visini plaćenih troškova, kao i medicinsku i drugu dokumentaciju kojom se dokazuje da je zdravstvena zaštita korištena.

Od januara do decembra 2015. godine ukupno su izdata 1 833 obrasca, a od 1. do 30. juna 2016. godine 558 obrazaca za besplatnu zdravstvenu zaštitu.

Prije odlaska u inostranstvo obratite se svom porodičnom lekaru, a za dijete pedijatru. Tražite potvrdu o zdravstvenom stanju, odnosno izvod iz vaše medicinske dokumentacije. Nakon toga, s tim izvodom i overenom knjižicom, u najbližoj poslovnici ZZO zatražite potvrdu o pravu korištenja zdravstvene zaštite u inostranstvu, što će vas koštati nekoliko maraka.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Da li su realne cijene stanova u Trebinju

ZM

Očekivanja od nove američke administracije u Srpskoj: Gore od stare ne može

ZM

Iguman Luka: Oskrnavljeni srpski, a ne bošnjački grobovi

ZM

U otpadu završilo 523,8 miliona KM

ZM

Kanton Sarajevo: Uzbuna zbog velike zagađenosti vazduha

ZM

Sindikat „Šuma RS“ traži smjene ili ide u štrajk

SB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više