Gradiškoj, prema tvrdnjama mnogih stanovnika koji se griju na čvrsto gorivo, prijeti smrzavanje, jer ne pamte da je ikada u tom gradu bilo teže nabaviti ogrjevno drvo!
Mještani Gradiške za SrpskaCafe tvrde da je tome, u mnogo čemu, kumovalo drastično pooštravanje sječe od strane šumskih gazdinstava zbog šumokradica koje su proteklih godina “ordinirale” u Potkozarju. Gazdinstva, kako navode, teško i predugo izdaju doznake za sječu, čak i kada se radi o privatnim šumama koje su glavni izvor drveta privatnim prodavcima ogrjeva.
– Godinama prodajem ogrjevno drvo na mjestu poznatom kao „stari Merkator“. Problem je što u šumariji neće ili odugovlače da doznačuju dozvole za sječu, a rigorozne kontrole provodi i policija na saobraćajnicama, što je u redu. Govori se da su mjere takve jer je ranijih godina neplanskom sječom šuma oštećena, ali ipak mislim da stanovništvo ima pravo da kupi drvo jer je zima pred vratima – kaže za naš portal jedan od prodavaca drveta iz te opštine.
On kaže da su mu stalne mušterije još prije mjesec dana naručili drvo po cijeni od 55 ili 60 KM po kubnom metru.
– Naručili su ranije znajući da će ih dobiti, jer sam ih ranije uvijek ispoštovao. Sad šumska gazdinstva hoće da se kupuje samo kod njih, ali mogu vam reći da je kvalitet tog drveta pod velikim znakom pitanja. Tu se u drvo ubrajaju i razni ogranci, koji se, recimo, usijeku u septembru prošle godine, pa istrunu u međuvremenu. To narod neće da kupuje, dok oni koji imaju štelu u šumariji nabavljaju preko veze bolji kvalitet… Da se ne pominje da je taj način skuplji nego da neko sam sebi siječe. Dakle, ako ja hoću da siječem drvo u svojoj šumi ruke su mi vezane sve dok ne dobijem dozvolu šumarije. Zima ide, a meni propade posao. Građani će se ako se nešto ne promijeni smrznuti – kaže naš sagovornik.
On dodaje da se kod starog Merkatora može prodavati drvo samo jedan dan, a onda se mora vaditi nova dozvola od šumarije.
– Ako ne prodaš, ideš u gubitak pa se prodavci i boje izaći – prenosi naš sagovornik.
Njegove riječi uglavnom potvrđuje i Gradiščanin koji je odavno naručio ogrjevno drvo.
– Deset metara sam naručio. Međutim, čovjek od kog sam godinama kupovao se ne javlja nikako. Ne znam šta se dešava. Vjerovatno nema drveta za prodaju, a za zimu treba drvo za kuvanje i grijanje, a gdje je za pušnicu. Namjeravam da sušim meso, a nemam drva – kaže naš sagovornik.
On ističe da ako drveta ne bude, ljudi će se snalaziti kako znaju i umiju, jer više gotovo da nema nikoga na lokalnoj pijaci ogrjeva.
– Namjeravam da nabavim nešto preko Gradiščana koji iz Save vade (izvaljena) drva koja plutaju. Nije najbolji kvalitet, ali je cijena upola niža, ili oko 30 KM – kaže on.
I dok sa nabavkom ogrjevnog drveta kubure po svim gradovima Srpske, iz Šumskog gazdinstva Gradiška unazad nekoliko dana nismo uspjeli da dobijemo komentar na tvrdnje građana, kao ni na pitanja zbog čega se dešava nestašica i kako taj problem riješiti.
Prema zvaničnim podacima u proteklih pola godine podneseno je 916 krivičnih i prekršajnih prijava zbog bespravne sječe šume u Srpskoj, a ukupna šteta procjenjuje se na preko 500.000 KM.
Mitar Čabarkapa
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.