Politika

Pokojnik deset godina na biračkom spisku, u IDDEEA kažu da nije do njih!


Robert Pleše, odbornik Naše stranke u Gradskom vijeću Sarajeva i Opštinskom vijeću u ovom gradu, ali i kandidat na lokalnim izborima, rekao je da se njegov otav Mirko Pleše koji je preminuo prije deset godina i dalje nalazi na biračkom spisku. Ova informacija zatalassala je ionako uzdrmanu javnost uoči izbora, a sam Pleše okrivio je za ovaj “propust” opštinske službe, matične urede, opštinske izborne komisije, a posebno IDEEA (Agenciju za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH).

– Moj otac Mirko Pleše preminuo je 2006. godine. Od tada do dan-danas još uvijek nije skinut sa biračkih spiskova. Primijetio sam to nakon lokalnih izbora 2012. kada sam zatražio od opštinskih službi da reaguju. Dvije godine kasnije, na opštim izborima 2014. ponovo je bio na biračkom spisku i ponovo sam pokrenuo inicijativu da se njegovo, kao i ime ostalih preminulih građana, skine sa biračkog spiska. No, to do danas nije urađeno, te će i na prestojećim lokalnim izborima 2016. moj otac, kao i hiljade drugih preminulih građana BiH, ponovo biti na biračkim spiskovima. Ovo znači da će postojati mogućnost da se manipuliše glasovima u njihovo ime – navodi Pleše.

On između ostalog ističe se vlasti bešćutno i bezobrazno poigravaju i skrnave uspomene na naše najmilije.

– Ovom prilikom želim, jasno i glasno navesti odgovorne, a to su: Konkretno u slučaju mog oca, najveći krivac je IDEEA, koja je sigurno dobila informaciju, jer sam lično pokrenuo postupak, ali nije očigledno ništa uradila. Apelujem ponovo, u svoje ime i u ime hiljada građana BiH, da državne službe i agencije rade posao za koji su debelo plaćene, i da nas više ne dovode u situaciju, gdje ćemo prilikom glasanja na biračkim spiskovima vidjeti imena našim mrtvih i misliti o tome ko će i kako će zloupotrijebiti njihov identitet, sve zbog toga da nečasno i nepravedno očuvaju plate i fotelje u koje su zasjeli. Takvima, koji su spremni na takav način da dobiju koji glas više na izborima, mogu poručiti samo jedno: Neka vas je stid i sram – poručio je Pleše.

U IDDEEA- kažu da oni nisu odgovorni za ažuriranje podataka u Centralnom biračkom spisku, nego samo za tehničko administriranje, odnosno za održavanje evidencija, servera i mreže za prenos podataka.

– Informaciju  o tome zašto se u ovoj evidenciji našla osoba koja je preminula 2006. godine može dati isključivo nadležni organ gdje je osoba bila prijavljena, odnosno matični ured gdje su se vodili podaci za navedenu osobu. Za obradu podataka i njihovu tačnost nadležni su organi unutrašnjih poslova (MUP) i matični uredi jer se CBS kreira na osnovu podataka iz evidencije JMB-a, prebivališta i boravišta državljana BiH i ličnih karata, a podatke u ove evidencije dostavljaju/unose nadležni MUP-ovi. U slučaju smrti, lokalni matični uredi taj podatak dostavljaju nadležnom MUP-u, nakon čega se sprovodi postupak i vrši izmjena u evidencijama čiji je vlasnik. IDDEEA nije vlasnik ovih evidencija niti ima nema zakonsku mogućnost za vršenje ovih izmjena – rekla je Amila Opardija, portparol IDDEEA-e.

Ona kaže da je Centralna izborna komisija BiH (CIK BiH) upoznata sa ovim procesom, a da su oni ranije upozoravali i MUP-ove i opštine, ali i CIK na rizike koji se javljaju u slučaju neadekvatne obrade podataka.

– Između IDDEEA-e i CIK-a postoje tačno definisane nadležnosti o načinu i sadržaju dostavljanja podataka iz CBS-a. Podatke u evidencije, u skladu s Zakonom o IDDEEA-i, kao i odredbama Zakona o JMB, Zakona o prebivalištu i boravištu državljana BiH i Zakona o ličnoj karti državljana BiH, dostavlja nadležni organ koji vodi evidencije o prebivalištu i boravištu državljana BiH, čime se stvara elektronska kopija podataka. Nadležni ili izvorni organ je institucija koja obrađuje podatke i koja je vlasnik podataka koji se dostavljaju u evidencije koje održava IDDEEA. Za određivanje JMB, prijavu i odjavu prebivališta i boravišta i izdavanje ličnih karata nadležna su ministarstva unutrašnjih poslova – MUP-ovi (u Federaciji BiH kantonalni, u Srpskoj MUP RS, a u Brčkom Javni registar Brčko distrikta) koji su u ovom slučaju nadležni organi – rekla je ona.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Cvijanović: Srbi i Jevreji uvijek stajali jedni uz druge

K1

Vučić: Tražili smo od Interpola da potjernicu za Dodikom i Stevandićem stavi van snage

K1

Dodik sa Netanjahuom: Srpska stoji uz Izrael

K1

Karan: Interpol ne smije raspisivati potjernice za političke progone

K1

Dodik: Ustavni poredak ugrožava druga strana

K1

Ustavni sud BiH stavio van snage ključne odredbe Zakona o upotrebi zastave, grba i himne Republike Srpske

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više