Infopunkt

Obilježavanje 21. godišnjice “Dejtona”! (VIDEO)


Na današnji dan navršava se 21 godina od kada je u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH koji je zaustavio troipogodišnji rat. Dejtonski sporazum parafirali su tadašnji predsjednici Srbije Slobodan Milošević, takozvane Republike BiH Alija Izetbegović i Hrvatske Franjo Tuđman u prisustvu tadašnjeg državnog sekretara SAD Vorena Kristofera, Ričarda Holbruka i generala Veslija Klarka. Dejtonski sporazum zvanično je potpisan 14. decembra 1995. godine u Jelisejskoj palati u Parizu. Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH – 21. novembar republički je praznik i neradni dan u Republici Srpskoj.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas u Banjaluci na 21. godišnjicu od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma da je potrebno da se stvori jedinstvo političkih snaga u Srpskoj. Dodik je pozvao političke faktore u Srpskoj na okupljanje i prevazilaženje animoziteta i mržnje.

dodikm

– Ovo je odlična prilika za Srpsku da raščisti sve nepravde iz prošlosti i u narednoj godini dana da se okupimo i definišemo politike koje će staviti na dnevni red u BiH upravo nepravde nanesene Srpskoj. BiH će morati da reaguje ili je neće biti. Prvi korak na tom planu da se izbace strane sudije iz Ustavnog suda. Ako za to u BiH ne bude spremnosti, treba odbaciti bilo kakve mogućnosti odlučivanja na nivou BiH – rekao je Dodik.

On je ocijenio da je Dejtonski mirovni sporazum raspakovan nasiljem visokog predstavnika koji je nametao zakone i mijenjao karakter samog sporazuma. Dodik je rekao da su od tog sporazuma ostale određene konture, te da je Srpska protiv nekog novog Dejtona, mimo nje i uključivanjem trećih sa strane.

– Moramo vratiti praksu da u BiH više ne može ništa da se desi izvan ovlaštenja BiH, bez sporazuma dva entiteta, kako piše u Dejtonu i Ustavu. Kada to uradimo približićemo se onome što je Dejton. Srpska i dalje voditi politiku vraćanja otetih nadležnosti ili preispitivanja rješenja nametnutih od visokog predstavnika. To neće biti nimalo lako. Nemam iluziju da će to desiti za noć, ali ako ne budemo vršili pritisak i isticali potrebu da se redefinišu nametnuta rješenja i dovedu u sklad sa Ustavom, BiH nema nikakvu šansu – naveo je Dodik i dodao da je Djeton od početka postao spekulacija jer su neki mislili da nakon što su Srbi potpisali istog trenutka taj sporazum treba da se uruši, i to tako da bi urušio Srpsku, a ojačao BiH.

Apelant u Evropskom sudu za ljudska prava protiv BiH Jakob Finci kaže da nijedna ideja o izmjenama mirovnog sporazuma ne može proći sve dok postoje različite ideje revizije u Banjaluci, Sarajevu i Mostaru. Finci smatra da u BiH nikada u potpunosti nije ni implementiran Dejtonski mirovni sporazum.

Jakob Finci

– Postoje mnoge stvari u Dejtonskom mirovnom sporazumu koje nam otvaraju mogućnosti da radimo kako hoćemo. Postoji odrednica u Dejtonu koja kaže da se može raditi sve o čemu se dogovore dva entiteta, odnosno tri konstitutivna naroda. I danas u Ustavu BiH, koji je sastavni dio Dejtonskog mirovnog sporazuma, piše da Savjet ministara BiH ima samo tri ministarstva iako svi znamo da je u organu izvršne vlasti devet ministarstva. Kako smo sa tri došli na devet ministarstva u Vijeću ministara BiH, a da ne promijenimo Dejton? Tako što smo se dogovorili – kazao je Finci.

Ponovio je kako Dejtonski mirovni sporazum dozvoljava mnoge stvari, a da se političari u našoj zemlji moraju dogovoriti o načinu izmjene sporazuma ako ga već žele mijenjati.

Podsjetio je i na nedavnu izjavu predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Mladena Ivanića koji je rekao kako u tom kontekstu postoje tri ideje i to iz Banjaluke, Sarajeva i Mostara.

– Jedna je o nezavisnoj Republici Srpskoj, druga traži unitarnu BiH, a treća traži treći entitet u postojećoj konstalaciji. U tom slučaju nijedna ideja ne može dobiti podršku. Prema tome, previše je opasno mijenjati Dejton ako se ne možemo unaprijed dogovoriti – rekao je Finci.

Aleksandar Pavić iz Fonda strateške kulture ocijenio je, povodom 21 godine od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, da je izvorni Dejton za sada najbolja ponuda koja je Republici Srpskoj na stolu i da ga se treba držati.

Aleksandar Pavić

On smatra da se Srbima u BiH, trenutno, ništa bolje ne nudi i da oni treba da slijede izreku “ono što nije pokvareno, nemoj ni da popravljaš”.

– Ako nam se bude ukazalo nešto novo i bolje, možemo da razmišljamo. Za sada je izvorni Dejton najbolje rješenje – smatra Pavić.

Komentarišući to što Bošnjaci kontinuirano zagovaraju takozvano raspakivanje Dejtona, ali sve glasnije i Hrvati u BiH, kao i međunarodna zajednica, on je ocijenio da su Hrvati u BiH sami “zakuvali svoju kašu” i da sada treba u njoj i da se “kuvaju”.

– Hrvati su sami prihvatili taj Vašingtonski sporazum kojim je napravljena Federacija BiH i sami su se udružili sa muslimanima da bi uništili Jugoslaviju. Sada ih treba uputiti na njihove saveznike u Sarajevu. Neka oni međusobno rešavaju svoje odnose u Federaciji. Mislim da mi Srbi u to ne treba da se mešamo – rekao je Pavić.

Prema njegovim riječima, muslimani i Hrvati kao “bivši saveznici u zločinu i razbijanju jedne zemlje”, treba sada međusobno da regulišu svoje odnose, a Srbi o eventualnoj promjeni mogu da razmisle samo ako mogu da imaju neku korist od toga.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović izjavio je da je Dejtonski mirovni sporazum važan dokument koji je donio mir u BiH i stvorio dobar osnov da ona može da bude prosperitetna zemlja.

čubrilović

– BiH, međutim, može biti prosperitetna jedino ako tri naroda budu iskrena u saradnji na svim poljima i pošteni jedni prema drugima do kraja – rekao je Čubrilović sinoć na Radio-televiziji Vojvodine.

On kaže da je Dejtonski mirovni sporazum okvir u kojem ima prostora za sva tri naroda u BiH, kao i za nacionalne manjine.

– Sporazum ima ustavne principe koji garantuju zaštitu sva tri naroda, kao i nacionalnih manjina. Istina, trebalo bi riješiti neka manja pitanja, poput pitanja Sejdić-Finci, odnosno primijeniti odluku iz Strazbura o ovom slučaju – rekao je Čubrilović.

Čubrilović smatra da Dejtonski sporazum ne treba mijenjati i da on ne predstavlja smetnju na putu BiH ka EU.

– Dejton prije može biti smetnja onima koji nasilno mijenjaju Ustav, koji nameću neka rješenja poput visokih predstavnika. Oni se ponašaju kao pravi protektori, ali za to svoje ponašanje ne snose nikakvu odgovornost – istakao je on.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Crnadak: Stevandić se u BiH vratio ilegalno, preko neke skele

K1

“Trojka” Stevandiću: O poštovanju Ustava i zakona se ne pregovara

K1

Svjetski dan osoba s Daun sindromom: Obucimo šarene čarape!

K1

Ambasada Rusije u BiH: Djelovanje Šmita glavni razlog krize u BiH

K1

Potresni detalji obdukcije žrtava požara u Kočanima

K1

Dodik: BiH neće moći ništa sprovesti bez odobrenja NS RS

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više