Asja Otaš javila je jutros da je u Beogradu, nakon kratke bolesti, preminuo njen suprug Nikola, jedan od najpoznatijih srpskih karikaturista, koji je često dolazio u Banjaluku, najčešće po nagrade.
Pamtićemo ga po riječima da svaka misao i karikatura mogu biti ubojito oružje.
– Međutim, danas je ubojitost karikature smanjena zato što je prostor za nju u medijima sveden na minimum. Guše se kritička i satirična misao, a insistira na bombardovanju informacijama bez promišljanja. A sve pod plaštom “dobre informisanosti” – rekao je tada Otaš.
On je objasnio da satira i karikatura ne mogu promijeniti svijet, ali mogu ukazati na mnoge bitne stvari i donijeti kritičko promišljanje.
Otaš se u svom radu malo bavio dnevnom politikom, ali je karikaturom rado “tretirao” i ljudsku glupost za koju je rekao da je neograničena.
– Ima je u nedogled, pa je realnost ponekad veća karikatura nego što mi u svojim radovima možemo da je izrazimo. Zapravo, na ovim našim prostorima život je postao karikatura – volio je da istakne.
Na pitanje da li je svijet postao velika karikatura, Otaš je odgovorio sižeom jedne Borhesove priče u kojoj glavni lik želi da nacrta cijeli svet.
– I tako decenijama slika predijele, kontinente, rijeke, jezera, planine, mora, ostrva, ribe, okeane, brodove, podmornice, oružja, životinje, ljude… Međutim, pred smrt otkriva da taj cijelog života strpljivo iscrtavani lavirint linija ocrtava njegov sopstveni lik. Dakle, svi smo mi crtači sopstvene karikature koja se zove život – naveo je Otaš i naglasio da karikatura, kao umjetnost društvene kritike, ne pripada prošlim formama i da će opstati.
Podsjećamo, Otaš je, osim toga što je službovao kao oficir na podmornici JNA, bio vrsni likovni umjetnik sa tri i po decenije staža u karikaturi. Za svoje radove je dobio preko 80 značajnih domaćih i inostranih nagrada, a izlagao je u Japanu, Koreji, Izraelu, Italiji, Rumuniji, Bugarskoj, Rusiji, Grčkoj, Portugalu, Kini i “kod nas”.
Ostaće zapamćen i po tome što je pravio skulpture-karikature od kamena i tijesta, a imao je i prvu podvodnu izložbu na našim prostorima. Bilo je to na dubini od pet metara u tašmajdanskom bazenu povodom 25. godišnjice Udruženja ronilaca Srbije. Tada su posjetioci izložbe dobijali opremu i boce za ronjenje, te sa instruktorima silazili u bazen.
M. Čabarkapa
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.