Poznati motociklista Zoran Kovačević Kavazoki (62) iz Čačka, koji se lani uspješno odvezao do japanskog Tokija, a ove godine prešao 30 000 kilometara južnoameričkom rutom kubanskog revolucionara Če Gevare, sada jezdi Indokinom, i to “Putevima Ho Ši Mina”.
Kovačević je na put, koji je nazvao po pomenutom vijetnamskom državniku i revolucionaru, krenuo početkom decembra, kada se iz Beograda avionom prebacio do Dohe u Kataru, pa preko Bangkoka na Tajlandu doletio u Hanoj, glavni grad Vijetnama.
Motor nije pakovao, jer su mu kolege bajkeri savjetovali da u Vijetnamu nabavi mašinu kojom jedino može da se uđe u ostale zemlje u Indokini. Tako se odlučio da kupi polovni motor bjeloruske marke Minsk (M1NSK) od 125 kubika, što, kako kaže, nije bilo lako kako je očekivao…
– Tražiti Minska je bilo kao tražiti živog dinosaurusa. Čuveni Minsk se rijetko viđa i polako izumire u ovim krajevima Azije – kaže Kovačević.
Ipak, ovaj bajker, navodi da je u međuvremenu uspio da nađe jedan koji se prodavao za 500 američkih dolara. Minsk je, kako prenosi Kavazoki, upalio iz prve, iako je bilo sijaset stvari za popravak i sređivanje, što je i obavio u jednom vijetnamskom servisu za motore. Tamo je Minska ofarbao u drugu boju, sredio papire za motor i dobio ugovor o kupoprodaji.
– Sve u svemu bio sam zadovoljan kako se vozi i kako izgleda kao pravi avanturistički motor. Sve što sam mogao da dotegnem, dotegao sam. Ništa u prvoj vožnji nije zvonilo, tandrljalo i ništa nije otpalo-ističe Kavazoki.
On velike gužve u sedmomilionskom Hanoju upoređuje sa onima u Solunu i Istanbulu, dodajući da je trgovina toliko zastupljena da je sve podijeljeno po ulicama.
– Imate ulicu gdje se prodaju dugmići, ulicu peškira, ulicu brava i katančića, ulicu toalet papira, zatim garderobe… Kada vidite prodavnicu koja prodaje samo kutije za pakovanje, kese ili trake, ukapirate koliko se toga tamo prodaje – prenosi Kovačević.
Zoran ističe da se sada nalazi na putu prema sjeveroistočnom dijelu Vijetnama, te da je usput obišao i Halong Bej, zaliv sa preko 3 000 ostrva.
– Svjetsko je čudo šta je sve tu napravljeno počev od pristaništa za stotine turoperaterskih brodova, pa do malih apartmana i zgrada koje gledaju prema zalivu. Naravno turista ne manjka. Najglasniji su Malezijci i Korejanci – navodi iskusni bajker, čiji se put može pratiti i na internet forumu Moto zajednice „BJBikers“.
Kovačević kaže da su planine u provinciji Cao Bang i drugim predijelima uz samu granicu sa Kinom najzanimljiviji dijelovi za vožnju.
Ističe da se sa Minskom lijepo slaže – s obzirom na godine, motoru na uzbrdicama fali snage kao i Kovačeviću…
M. Čabarkapa
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.