Iako je “referendum” duže od godinu dana dominantna politička tema u Republici Srpskoj, pravno gledano Srpska ove godine nije održala niti jedan!
Onaj o Sudu i Tužilaštvu BiH, iako izglasan u NSRS nikada nije objavljen u Službenom glasniku RS, dok je onaj drugi o Danu RS objavljen, ali zbog proceduralne greške i poništen do daljnjeg, a oba primjera su istinsko brukanje domaćih institucija. Vodećim političarima su “puna usta” referenduma, ali sve su šanse da je na djelu klasična kupovina vremena, i da im se uopšte ne žuri ozvaničiti bar onaj od 25. septembra, kada već ovaj o bh. pravosuđu sve manje i spominju.
Podsjećamo, Ustavni sud RS ranije je poništio odluku o konstatovanju rezultata referenduma a kao razlog za takvu odluku naveo je povredu procedure, koja se knjiži na sekretara Skupštine Marka Aćića. Naime, rezultat je objavljen u Službenom glasniku RS prije nego što se o njemu izjasnilo Vijeće naroda RS, a takav “propust” se ranije nije dešavao.
Situacija je danas takva da se njegovo usvajanje mora ponoviti u Narodnoj skupštini RS, a prvi zadatak do ostvarenja tog cilja jeste novo podnošenje izvještaja referendumske komisije. Komisija trenutno čeka da joj Narodna skupština RS proslijedi odluku Ustavnog suda.
– Nakon što dobijemo odluku ponovićemo proceduru – ističe predsjednik komisije Siniša Karan.
NSRS će se referendumom ponovo baviti u 2017. godini. Najvjerovatnije će Klub Bošnjaka uložiti veto, nakon toga slijedi zajednička komisija Vijeća naroda i Narodne skupštine RS, a onda i Ustavni sud RS. Nakon objave odluka, potrebno je objaviti kompletnu odluku o rezultatima referenduma, a ona takođe treba proći kompletnu proceduru. Zvanično objavljivanje rezultata referenduma očekuju se najranije u maju naredne godine.
Ovo bi veoma lako moglo biti čisto kupovanje vremena jer od Tužilaštva BiH u predmetu “Milorad Dodik i ostali” predsjednika RS najviše štiti činjenica da rezultati refrenduma nisu ni objavljeni u Službenom glasniku, što pravno gledajući znači da 25. septembra, za sada, referendum nije ni održan.
Drugi referendum
Zanimljiva je sudbina i drugog referenduma, onog o Sudu i Tužilaštvu BiH, koji takođe nije objavljen u Službenom glasniku, iako je uredno izglasan u NSRS.
Inače, direktor Službenog glasnika RS je SNSD-ovac Dragan Veselinović te je teško za očekivati da su bilo kakvi potezi povučeni samostalno. Odluke su najvjerovatnije osmišljene u samom vrhu najveće stranke u Srpskoj.
Dok god rezultati zvanično ne budu objavljeni Tužilaštvo BiH teško da se može pozivati na njegovo održavanje.
Kada je riječ o samom premetu koji se vodi u Tužilaštvu, sporno je to što nije ispoštovana privremena mjera o neodržavanju refrenduma, dok se ne odluči da li je referendum ustavan, a ne on sam, kako najčešće pominju političari iz Srpske, ali i brojni mediji.
Sa druge strane, olakšavajuća okolnost za samog Dodika jeste to što on ne učestvuje u proceduri već NSRS, ali moguće je da se u Tužilaštvu odmaknu od pravnog i krenu u dokazivanje faktičkog stanja, a ono je da je Dodik “čovjek koji odlučuje o svim najbitnijim pitanjima u Srpskoj”.
Podsjećamo, Dodik se dva puta nije odazvao pozivu Tužilaštva, dok su sa druge strane saslušani svi članovi refrendumske komisije kao i šefovi poslaničkih klubova u NSRS.
SrpskaCafe
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.