Na prste jedne ruke mogu se nabrojati preduzeća u Srpskoj koja će svojim radnicima isplatiti trinaestu platu.
To su nam potvrdili i u Savezu sindikata Republike Srpske.
U sektorima građevinarstva, saobraćaja i veza te drvne industrije 13. plata nije ni ranije isplaćivana. U metalskoj industriji i rudarstvu, prošle godine, 13. platu imali su zaposleni u Rudniku Stanari i Karmeusu iz Doboja.
Međutim, ove godine ni u pomenutim preduzećima neće biti 13. plate. To nije dobro, kažu u Sindikatu, jer 13-ta plata pozitivno utiče i na motivaciju radnika. Dok je u zapadnim zemljama ovakva praksa uobičajena, radnici u Srpskoj nisu te sreće.
– To nije praksa kod nas, to nije zaživjelo. I tamo gdje postoji mogućnost to se ne dešava. Od 2008. godine poslodavci se vade krizom, teškom situacijom i slično – ističe Božana Radošević, stručni saradnik za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS.
Poslodavci tvrde da je 13. platu nemoguće obezbijediti u većini preduzeća, jer većina njih posluje sa gubitkom.
Privredni sektor nikad nije bio u težoj situaciji, tvrdi Saša Aćić.
– Značajan broj kompanija posluje sa gubitkom i 13. plata zavisi od toga. Ako imate dobar poslovni rezultat, jedan dio tih sredstava će biti usmjeren prema radnicima – kaže Aćić.
Oni srećni radnici koji će na kraju godine dobiti platu više, zaposleni su u Zdravstveno turističkom centru “Banja Vrućica”. Čak njih 320. Radnici koji imaju najmanju platu, dobiće jednu i po platu. Zaposleni pričaju da 13. plata stiže u pravi čas.
– Svakako da nam 13. plata mnogo znači, jer dolazi u pravo vrijeme, a s druge strane to je i profesionalna satisfakcija za sve zaposlene u ZTC. U 2016. mi smo se mnogo potrudili, uložili smo mnogo napora da bismo ostvarili ove rezultate od 217 000 noćenja. Uprava i menadžmet to je prepoznao rad i trud svojih zaposlenih – kaže Milijana Bačić iz Zdravstveno turističkog centra “Banja Vrućica”.
Anketirani građani su mišljenja da plate prije svega moraju biti redovne, a da je 13. plata i te kako potrebna na kraju godine. Građani smatraju i da bi to trebala biti nagrada za svaki dan u godini koji su proveli u krugu preduzeća te se trudili i zalagali da njihov kolektiv ostvari što bolji rezultat.
U Savezu sindikata tvrde da je u Srpskoj još uvijek praksa da dosta preduzeća isplati božićnice. To mnogi radnici vide kao zamjenu za 13. platu.
Ipak, priča o 13. plati u Republici Srpskoj djeluje kao bajka. S obzirom na veliku nezaposlenost, mnogi su srećni što uopšte imaju posao. Tako o privilegijama koje imaju radnici na zapadu i nemaju vremena razmišljati mnogo. Znaju samo da bi ta 13. plata zakrpila njihov kućni budžet, ali tek rijetki se nadaju da će se uskoro nešto promijeniti kako bi 13. plata i u Srpskoj postala uobičajena stvar.
Biljana Stokić
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.