Pacijenti koji se u BiH bore sa karcinom pluća, sa radošću su dočekali vijest da je i na naše tržište napokon stigla kubanska vakcina koja život oboljelih može da produži i do pet godina.
Međutim, nije im jasno zašto “Cimavaxa” još nema u bolnicama u Srpskoj i Federaciji BiH, s obzirom na to da oboljeli od raka imaju svega, osim vremena.
Naš sagovornik koji je zamolio da mu ne otkrivamo identitet, a koji se već mjesecima bori sa karcinomom pluća, kaže da sa nestrpljenjem umirućeg čovjeka čeka kada će kubanska vakcina početi da se koristi u domaćim zdravstvenim ustanovama.
– Sve što znam je da “Cimavaxa” još nema ni u banjalučkoj, ali ni u drugim bolnicama. Zašto, nije nam jasno, kad je poznato da su određene količine ovog lijeka još prošle godine uvezene u BiH. Kako smo saznali iz medija, ova vakcina je prošla i neophodnu kontrolu
Sprečava metastaze
Vakcina “Cimavax EFG” sprečava širennje metastaza i karcinom pluća pretvara u hroničnu bolest, objasnio je svojevremeno kubanski imunolog iz Centra za molekularnu imunologiju u Havali Kamilo Rodrigez. Dodao je da se najbolji rezultati postižu kod pacijenata sa mikrocelularnim karcinomom pluća, gdje može da se očekuje da pacijent živi i do pet godina. U prve četiri godinene primjene ove vaccine, “Cimavax” je na Kubi dobilo oko 3 000 pacijenata.
kvaliteta, tako da je neshvatljivo zašto odmah nije uključena u proces liječenja oboljelih. Mi, naime, nemamo vremena za čekanje, jer je ova bolest nemilosrdna. Čuli smo i da postoji šansa da će u početku pacijenti sami morati da plaćaju terapiju, ali nemamo nikakvih pouzdanih informacija. U suštini, znamo veoma malo, ali “Cimavax” čekamo k`o ozebo sunce – kaže on.
U bolnicama koje smo kontaktirali potvrđeno nam je da još nisu nabavili kubansku vakcinu, uz objašnjenje da ovaj posao ide preko nadležnog fonda, odnosno da čekaju da se “Cimavax” nađe na njegovoj listi.
S druge strane, Fondu zdravstvenog osiguranja RS su, kako saznajemo, ruke vezane, sve dok dobavljač ne podnese zahtjev da lijek bude uvršten na listu.
Iz kompanije “Immuno Pharm”, koja je do sada uvezla količinu kubansk evakcine dovoljnu za 40 pacijenata, potvrdili su za naš portal da su još ranije obavili načelni dogovor sa pomenutim fondom.
– Bilo je dogovoreno da za prvih dvadeset pacijenata vakcina bude tri puta jeftinija od komercijalne cijene, ali, sad niko ništa ne pominje – rekao je za SrpskaCafe direktor doktor Aleksandar Fulurija.
On je potvrdio da je “Cimavax” u upotrebi samo u jednoj privatnoj zdravstvenoj ustanovi, odnosno da se njim etrenutno liječi samo jedan pacijent.
– Zaista ne znamo zašto državne bolnice i nadležne zdravstvene institucije do sada nisu pokazale zainteresovanost za ovaj lijek. U svakom slučaju, to ide na štetu pacijenata, kojima je problem svaki dan čekanja. Zasad, pacijenti sami plaćaju lijek, a mi se nadamo da će kubanska vakcina uskoro biti uvrštena na listu lijekova nadležnog fonda – kaže doktor Fulurija.
On, međutim, nije htio da otkrije koliko košta doza za liječenje jednog pacijenta, koje u prosjeku traje oko tri i po mjeseca.
Kako saznajemo, cijena “Cimavaxa” bi u BiH mogla da bude nešto viša nego u Srbiji, gdje kubanska vakcina košta oko 6 000 evra (oko 12 000 KM).
U ovoj državi “Cimavax” je počeo da se primjenjuje u decembru 2015. godine. Prve vakcine primilo je 20 pacijenata, koji su dobro podnijeli terapiju i kod kojih je bolest u dobroj mjeri stabilizovana.
Tom prilikom, resorno ministarstvo u Srbiju je nabavilo 1 690 doza vakcina, dovoljnih za liječenje 30 pacijenata.
Andrijana Pisarević
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.