Infopunkt

Posna hrana puna sastojaka životinjskog porijekla!


Građani koji za vrijeme posta paze da se ne omrse hranom, moraju da otvore četvore oči, jer se u mnogim namirnicama sa oznakom “posno” ipak nalaze sastojci životinjskog porijekla! 

Stručnjaci objašnjavaju da se, kad je riječ o sirevima, mogu koristiti samo oni od soje. Tu dobro treba voditi računa o deklaraciji, jer i u njih mogu biti dodati neki od aditiva životinjskog porijekla.

Sponzorisano

Zato bi oni koji poste trebalo da zaobilaze biljne sireve, jer ih većina sadrži surutku u prahu,

Vezane vijesti: 

Svestenik-kadjenje-poljubac-670x447-696x464

Bez blagoslova sveštenika, ništa od seksa u postu

te “posni” šlag sa “mliječnim proteinima”. Slično je i sa ovsenim pahuljicama koje, zbog toga što sadrže natrijum kazeinat, takođe nisu posna hrana.

Takođe, treba obratiti pažnju i na smrznute riblje štapiće i riblje pljeskavice pojedinih proizvođača. Ni svi ovi proizvodi nisu posni, pošto mogu da sadrže jaja.

Posmatrano sa aspekta posta u vjerske svrhe, nisu posne ni namirnice koje u sebi sadrže svinjski ili goveđi želatin. On se najčešće nalazi u konditorskim proizvodima, na primjer čokoladnim bananicama, u pekmezima i džemovima. Zato oni koji žele da obave post onako kako je Bog rekao, moraju da paze na vrstu želea koji je dodat, odnosno, da li je on goveđi, svinjski ili biljni.

Pažljivo s grickalicama

Treba da su oprezni i sa nekim grickalicama koje, iako je uvriježeno mišljenje da se u posne, sadrže mlijeko u prahu i kakao maslac koji, naravno, nisu posni.

Proizvođači, međutim, na ove namirnice stavljaju oznaku “posno”, pravdajući eventualne

Post postao neprimjetan

Sveštenici upozoravaju da post treba da nam bude sredstvo za postizanje molitvenog raspoloženja i duhovnog usavršavanja, odnosno da vjernici, u potrazi za posnom hranom, treba da paze i na to da ne upadnu u opasnost formalizma.

– Mnogo je važnije koliko ćemo unijeti posne hrane u organizam, nego njen hemijski sastav. Post se sastoji ne samo u određenoj hrani, već i u uzdržavanju od prejedanja. Sam tjelesni post ne doprinosi duši, ako nije u vezi sa nastojanjem da se čovjek promijeni, da suzbije svoje nagone, da obuzda svoju volju i njene prohtjeve. Danas, kada imamo šnicle i gulaš od soje, biljnu mast, sir i mlijeko na bazi biljnih proizvoda, kao i posni margarin, post postaje gotovo neprimjetan – smatraju sveštenici.

“tragove” mlijeka, surutke ili životinjskog želatina u njima time što se prave u pogonima u kojima se proizvode i “mrsne” namirnice.

Zato građanima tokom posta, kako priznaju, teže pada traganje za onim što je prava posna hrana nego odricanje od namirnica koje svakodnevno konzumiraju.

– Nije mi problem da se odreknem mesa, mlijeka i jaja, ali me izluđuje kada sitno kucanu deklaraciju na svakom proizvodu sa naznakom “posno” moram temeljno da iščitam! Posebno me ljuti kada pročitan da neka “posna” namirnica može da sadrže sastojke životinjskog porijekla?! – kaže Marija V. iz Banjaluke.

U Institutu za javno zdravstvo (IZJZ) RS kažu da posna hrana, prema zahtjevima pravoslavne crkve, podrazumijeva hranu koja ne sadrži namirnice životinjskog porijekla, izuzev ribe, plodova mora, meda…

– To znači da se tokom posta u ishrani ne bi trebalo da nađu te namirnice, bilo da su u tragovima ili u većim količinama. U pitanju je duhovni stav, a ne stav nutricionista, koji, sa druge strane, za posnu hranu, kao na primjer posno mlijeko ili mliječne proizvode, podrazumijevaju hranu koja ne sadrži uopšte ili sadrži u veoma malim količinama mliječne masti. Slično je i kod “posnog mesa” koje podrazumijeva meso koje sadrži male količine masti. Ove namirnice se ne konzumiraju u postu – ističe za SrpskaCafe subspecijalista ishrane u IZJZ dr Ljiljana Stanivuk.

Prema njenim riječima, važno je naglasiti i to da nisu isti zahtjevi kada je u pitanju pravoslavni i katolički post.

Razlike između pravoslavnog i katoličkog posta

– S obzirom na to da se veliki broj namirnica nabavlja iz katoličkih zemalja, može se desiti da one zadovoljavaju zahtjeve katoličkog posta. To je takođe jedan od razloga zbog kojih na njima piše da su posne, ali nije u skladu sa postom pravoslavnih vjernika – ističe dr Stanivuk.

Sveštenici smatraju da je ovdje situacija više nego jasna, odnosno da posnu hranu čine voće, povrće i proizvodi pčela, a u određenim danima i riba.

– Mrsna hrana je ona od mesa, mlijeka i jaja. Ranije, dok su ovi proizvodi upotrebljavani u njihovom prirodnom obliku, nije bilo dileme šta je posno, a šta mrsno. Međutim, od kada se hemija umiješala u ishranu, vjernici se sve teže snalaze u odabiru posne hrane – objašnjavaju sveštenici.

Andrijana Pisarević

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

U Srpskoj će prvi put pšenicu sijati dronovima

DB

Centralna banka BiH povlači iz opticaja novčanice od 10, 20, 50 i 100 KM

SB

Borac i Vikingur na megdanu: Banjalučani u odličnoj formi, ali Islanđani favorit

JM

Svaki šesti stanovnik BiH u krevet ide gladan

SB

Narodni front: “Nismo uvjereni da će se u ovom mandatu raditi nešto drugačije u odnosu na prethodni”

SB

Egić: Bez dogovora o najnižoj plati

JM

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više