Bosna i Hercegovina je i danas podijeljena! Dok Federacija BiH proslavlja 1. mart kao Dan nezavisnosti, u Republici Srpskoj je običan radni dan.
U Federaciji današnji datum smatraju jednim od najvećih u istoriji, kada su na referendumu bošnjački i hrvatski birači izglasali nezavisnost BiH i izdvajanje iz ostataka tadašnje SFRJ. Sa druge strane, Srbe današnji dan podsjeća na ubistvo srpskog svata Nikole Gardovića, udruživanje dva naroda na štetu trećeg i uvod u višegodišnju ratnu tragediju.
Podsjećamo, 1. marta 1992. godine ispred Stare pravoslavne crkve na Baščaršiji, u centru Sarajeva, ubijen je Gardović i spaljena srpska zastava, što je nagovestilo građanski rat u ovoj jugoslovenskoj republici.
Dodik: Prvi mart je crni dan za Srbe
Predsjednik RS Milorad Dodik izjavio je da je 1. mart provokacija i uvreda, te da taj datum za Srbe nije praznik, niti će ikada biti.
– Za Srbe je to bio crni dan, jer je na Baščaršiji ubijen srpski svat. Crn je dan jer se našao neko da puca na svatove i ubije srpskog svata. Prvi mart znači i poruku drugima da moraju da prihvate majorizaciju i tutorstvo i da je mišljenje samo jedne strane, onako kako oni to žele, tačno – rekao je Dodik.
On je naglasio da upravo zahtjev bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića za reviziju presude po tužbi protiv Srbije najslikovitije govori o tim namjerama.
– Srbi iz tadašnje BiH nisu bili za njeno izdvajanje iz Jugoslavije i srpski narod nije učestvovao na referendumu o samostalnosti i nezavisnosti BiH održanom 1992. godine, a politički predstavnici srpskog naroda nikada nisu dali niti će dati saglasnost da se 1. mart proglasi bilo kakvim danom u BiH – poručio je predsjednik Srpske.
On je naglasio da je taj uporni pokušaj nametanja koji dolazi iz Sarajeva dokaz da BiH kao takva ne može da egzistira i da opstane.
– Republika Srpska će nastaviti da slavi svoje praznike, ali ne želi da joj neko nameće tuđe, pogotovo ne Bakir Izetbegović i njegovi istomišljenici koji vrše ‘talibanizaciju’ politike u BiH – naglasio je predsjednik Republike.

U Vijećnici održana svečana akademija
Brojne osobe iz političkog, diplomatskog i društvenog života prisustvuju svečanoj akademiji povodom obilježavanja Dana nezavisnosti BiH koja se održava u sarajevskoj Vijećnici.
Na svečanoj akademiji prisutni su i član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, predsjednik Skupštine Republike Bosne i Hercegovine od 1992. do 1996. godine Miro Lazović, nekadašnji člana Predsjedništva Republike BiH Mirko Pejanović, ministrica za ljudska prava i izbjeglice Semiha Borovac i brojni drugi.
Za Srpsku ne postoji 1. mart
Stav predsjednika RS Milorada Dodika od ranije je poznat, on za ovaj datum ističe da ga “Bošnjaci slave, Hrvati koliko moraju, a Srbi nimalo”.
– Za nas ne postoji 1. mart kao bilo kakav važan dan za BiH – rekao je Dodik.
On naglašava da je za Republiku Srpsku neprihvatljivo obilježavanje 1. marta kao bilo kakvog dana u vezi sa BiH.
– Ignorisanje od Bošnjaka i dijela međunarodne zajednice, koja tome daje značaj, govori o tome da BiH nema dogovor o važnim pitanjima, pa ni o tom – istakao je Dodik.
Podsjećamo, poslanici vladajuće koalicije NSRS, njih 45, uputili su apelaciju sredinom oktobra prošle godine Ustavnom sudu BiH radi ocjene ustavnosti 1. marta, kao Dana nezavisnosti BiH, koji se u Srpskoj ne obilježava.
Kako mediji iz RS izvještavaju, odluka Ustavnog suda BiH, koja se očekuje uskoro, mogla bi biti ispolitizovana, zbog velikog pritiska bošnjačkih funkcionera.

Sarajevo poručuje: Na svakom pedlju zemlje boriti se za nezavisnu BiH!
Sa druge strane, u Sarajevu je svečana atmosfera, a grad u prazničnom raspoloženju.
Čestitajući današnji dan, kako kaže, svim patriotima Bosne i Hercegovine član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović izjavio je da je 1. mart datum kada se “svaki put nanovo treba sjetiti pitanja na koja su tog dana pozitivno odgovorili”.
– Dakle, mi smo za nezavisnu Bosnu i Hercegovinu – državu ravnopravnih građana i naroda u njoj. Za taj cilj se treba nastaviti boriti na svakom pedlju ove zemlje da svaki građanin, pripadnik svakog naroda istinski bude ravnopravan – kazao je Izetbegović.
Nakon izglasavanja nezavisnosti, kaže Izetbegović, BiH je “brutalno napadnuta, pale su mnoge žrtve, a sve je kulminiralo genocidom”.
– To nas posebno obavezuje da se zaista izborimo za nezavisnu državu gdje žive ravnopravni ljudi – poručio je on.
Ivanić: Nikšićeva čestitka za 1. mart je uvreda srpskom narodu!
Predsjednik SDP BiH Nermin Nikšić uputio je juče srpskom članu Predsjedništva BiH Mladenu Ivaniću čestitku povodom 1. marta, što je Ivanić shvatio kao provokaciju.
Ivanić je izjavio da svako ko pokuša da uvrijedi njega lično dok je, kao Srbin, na mjestu predsjedavajućeg, istovremeno vrijeđa i cijeli njegov narod i Republiku Srpsku koja ne obilježava 1. mart.
– Rekao sam i ponoviću, niko FBiH ne brani da slavi praznik koji želi, ali za mene je 1. mart dan kada je u BiH počeo rat i dan kada je ubijen prvi Srbin u BiH. Iskreno se nadam da predsjednik SDP-a Nermin Nikšić nije imao to na umu kada mi je uputio čestitku, rekao je Ivanić.
On je ocijenio da je ovo klasični pokušaj da “slaba politička figura od sebe napravi jaku” i da je očigledno da to želi da uradi na njegovom imenu.
Nemajući druge argumente, dodao je Ivanić, Nikšić i njemu slični podnose krivične prijave i prave kojekakve incidente, ne bi li pridobili malo medijske pažnje.
– Da kroz Nikšićevu čestitku naslovljenu meni istovremeno nije došla i uvreda za cijelu Republiku Srpsku, vjerujte mi da ovo ne bih ni komentarisao. Kako bi bilo da ja čestitam Ramizu Salkiću 9. januar – poručio je on.
U Srebrenici redovan radni dan
Za razliku od prethodnih 15 godina, kada su bošnjački načelnici opštine Srebrenica proglašavali 1. mart praznikom i neradnim danom, ili omogućavali svima koji taj datum osjećaju kao praznik da ne dolaze na posao, danas je u ovoj opštini redovan radni dan.
Nova opštinska vlast u Srebrenici prekinula je raniju praksu, pa sve ustanove u ovoj opštini danas rade, a na ulaznim vratima u zgradu opštine nema obavještenja o neradnom danu, ni čestitke za 1. mart kao prethodnih godina.
Ipak, današnji datum je obilježen i u Srebrenici polaganjem cvijeća i učenjem Fatihe u Memorijalnom centru u Potočarima.
Redakcija SrpskaCafe
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.