U Kozarskoj Dubici danas će biti održana memorijalna akademija u pomen na nevine žrtve Jasenovca i Donje Gradine pod nazivom “Svijete tihi”.
Memorijalna akademija, koju organizuje Javna ustanova “Spomen-područje Donja Gradina”, tradicionalno se organizuje uoči parastosa i pomena za stradale žrtve ustaškog zločina-genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
Direktor Spomen-područja Donja Gradina Tanja Tuleković najavila je da će memorijalna akademija biti održana u Domu kulture u Kozarskoj Dubici sa početkom u 20:00 časova i da su planirana obraćanja ministra prosvjete i kulture Republike Srpske Daneta Maleševića i načelnika opštine Kozarska Dubica Radenka Reljića.
Ona je dodala da se memorijalna akademija organizuje povodom obilježavanja 22. aprila – dana proboja posljednje grupe logoraša iz koncentracionog logora Jasenovac.
U programu memorijalne akademije učestvovaće Srpsko pjevačko društvo “Višnjić” iz Kozarske Dubice, Gudački kvartet “Paladio” iz Banjaluke, glumci Maja Vujanović i Rajko Marčeta i balerine Natalija Ninić i Neda Uletilović.
Pomen i parastos za stradale žrtve ustaškog zločina-genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini biće održan 23. aprila u Spomen-području Donja Gradina.
Kozarska Dubica je drugi grad u Evropi prema broju stradalih stanovnika u Drugom svjetskom ratu.
Ova opština izgubila je više od 18 000 stanovnika, što je više od 52 odsto ukupnog prijeratnog stanovništva.
Logor u Donjoj Gradini nalazio se u BiH, preko puta Jasenovca u Hrvatskoj, odmah iza ušća rijeke Une u Savu i formiran je 1941. godine.
Gradina je predstavljala masovno jasenovačko stratište, odnosno prihvatni logor dok ustaše ne likvidiraju mnogobrojno srpsko stanovništvo dovedeno iz BiH i drugih krajeva zloglasne Nezavisne Države Hrvatske.
Sistem koncentracionih logora Jasenovac predstavlja najveće stratište u Drugom svjetskom ratu na teritoriji nekadašnje Jugoslavije jer je u njemu stradalo 700 000 žrtava ustaškog zločina.
Među ubijenim je 500 000 Srba, 40 000 Roma, 33 000 Jevreja, 127 000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo i 20 000 djece.
Logor Donja Gradina formiran je 1942. godine u sistemu ustaškog logora Jasenovac, a bio je aktivan sve do završetka Drugog svjetskog rata 1945. godine i sloma Nezavisne Države Hrvatske.
Donja Gradina je bila jedno od najvećih stratišta jasenovačkog logora gdje su ubijani mahom Srbi, Jevreji i Romi.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.