Politika

Interpol i SIPA tragaju za Ademom Karamujom


Adem Karamuja (34), ratnik iz Sirije i vehabija, za kojim je Interpol raspisao crvenu potjernicu, još uvijek nije pronađen na području BiH i za njim traga SIPA.

On je nestao u aprilu kada mu Sud BiH, nakon pravosnažne presude, nije odredio pritvor, i Karamuja je prihvatio ovaj poklon Suda BiH i nestao bez traga.

Dževad Galijašević, ekspert za borbu protiv terorizma, kaže da primjer Karamuje pokazuje sve slabosti bezbjednosnih struktura u BiH.

Prema njegovim riječima, Karamuja je samo jedan od 110 povratnika sa ratišta u Siriji koji se kriju po BiH i koji su tempirane bombe.

– Ovdje se otvara pitanje kako osobi koja je bila u Siriji dvije godine i koja je veoma opasna uopšte nije određen pritvor nakon izricanja presude. Očigledno da Karamuja i njemu slični imaju jaku zaštitu u pravosudnim institucijama, a najjača zaštita je u dijelu bošnjačkih političara koji upravljaju institucijama BiH i koji pod tepih guraju vezu Bošnjaka i ID – ističe Galijašević.

On dalje kaže da Karamuja može slobodno da se sada krije po BiH i to u nekom od 22 paradžemata, koliko ih ima zvanično u BiH, a gdje policija ne zalazi.

– Novac za život takođe nije sporan jer paradžemati imaju svoje izvore prihoda sa više strana, odnosno novac dolazi iz inostranstva, iz Saudijske Arabije prije svih, raspoređuje se kao pomoć radikalnim vehabijama. Od tog novca se finansira i odlazak vehabija iz BiH u Siriju, ističe Galijašević.

On dalje kaže i da je Karamuja veoma nezgodan kao svjedok jer mnogo zna o odlasku vehabija iz BiH u Siriju, ali u o vezama sa bošnjačkim političarima.

– Karamuja je u Siriju otišao kod Nusreta Imamovića koji je tamo jedan od komandanata u Nusra frontu. Nakon dvije godine se vratio, ali je upao u oči bezbjednjaka. Ipak zbog namjerne propusnosti bezbjednosnih organa u BiH Adem Karamuja se izvukao da ne leži u zatvoru iako je osuđen na dvije godine – kaže Dževad Galijašević.

Podsjećamo, Karamuja je uhapšen u policijskoj akciji “Damask” 2014. godine, a Sud BiH ga je 7. aprila ove godine pravosnažno osudio na dvije godine zatvora zbog ratovanja u Siriji za “Islamsku državu”.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Dodik: Odluke neustavnog Tužilaštva BiH ne važe u Srpskoj

K1

Cvijanovićeva predvodi delegaciju BiH na sahrani pape

K1

Dodik: Pozdravljam inicijativu za održavanje referenduma o novom Ustavu Srpske

K1

Vukanović: Prelazak Stanišića u SNSD rezultat ucjena

K1

Tužilaštvo BiH formiralo predmet protiv Miloša Bukejlovića

K1

Dodik: Sigurno će SNSD-u zabraniti učešće na izborima (VIDEO)

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više