Infopunkt

Nezasluženi odmor: Prstom nisu mrdnuli, a na godišnji nose po 30 000 KM

Dio od naroda izabranih poslanika u NSRS i ove godine odlaze “dobro podmazani” na godišnji odmor, a da na sjednicama nijednom nisu progovorili! 

Dalibor Pavić, Snježana Kelečević, Milica Lovrić, Siniša Maksimović, Srđan Milović, Gordana Tešanović, Zorica Kuzmanović-Vasilić, Čedo Vuković i Nataša Radulović iz SNSD-a, Milan Dakić iz DNS-a, Siniša Ilić iz RSRS-a, Ivana Lovrić iz HSP-a, poslanici su koji će i ove godine otići na dvomjesečni “odmor” od skupštinskih obaveza u pokušaju da zaborave na godinu iza sebe u kojoj nisu uradili ništa korisno.

Zauzvrat, svako od njih je dobijao u prosjeku od 1 800 do 2 500 KM mjesečno.

Ovih 12 poslanika u toku cijele prošle i pola ove godine nisu postavili ni jedno poslaničko pitanje, niti pokrenuli bilo kakvu poslaničku inicijativu, što dovoljno govori o njihovom radu, odnosno neradu u zakonodavnom tijelu.

Da zlo bude veće, veliki dio njih nije se ni udostojio da se bar jednom javi za diskusiju, pa su tako, uz nedostatak ambicije da prenose probleme svojih sugrađana i traže rješenja, izgubili i volju za redovnim diskutovanjem.

Prvak je svakako Ivana Lović iz HSP-a koja je možda i najredovnije na skupštinskim zasjedanjima, ali koja se još uvijek nije oglašavala za govornicom. Sudeći na osnovu dosadašnje prakse, sve su prilike da će ona završiti svoje poslaničko djelovanje bez ijedne izgovorene riječi.

Da će poslanici na nezaslužen odmor pokazuje i nedavno istraživanje Centara civilnih inicijativa (CCI), prema kojem svake godine veliki dio poslanika provede u Skupštini a da za to vrijeme ne urade ništa.

Oni su utvrdili da u je 2016. godini održano 46 zasjedanja NSRS, a na svega 10 su bili prisutni svi poslanici. Od ukupno 83, čak 27 poslanika nisu postavili ili pokrenuli ni jedno pitanje ili inicijativu, a 13 ih, za cijelu godinu, nisu diskutovali ni o jednoj od mjera koje su se pojavile na dnevnom redu NSRS.

Pored pomenute Ivane Lovrić, poslanici Siniša Ilić RSRS, Nenad Kuzmić SNSD, Milorad Jagodić SNSD, Branko Butulija SDS, Vojin Mitrović SZ, Milan Dakić DNS i Goran Jerinić SNSD u posmatranom periodu takođe nisu imali diskusije na sjednicama, navodi se u izvještaju CCI-a.

Zbog izražene “ćutologije”, Željko Ninković iz CCI-a, nedavno prezentujući podatke monitoringa koji je radila ova organizacija kazao da veliki dio poslanika prođe neprimjećeno u Skupštini tokom svog mandata.

– Individualna aktivnost dijela poslanika i dalje je na vrlo niskom nivou. Još uvijek ima poslanika koji aktivno ne zastupaju interese građana koji su ih izabrali na tu odgovornu dužnost – istakao je Ninković.

Sve to nije zaustavilo ove poslanike, koje su njihovi sugrađani izabrali da bi zastupali interese naroda u NSRS, da strpaju u džepove po 30 000 KM za jednu godinu.

Tako će i ovog ljeta dežurni ćutolozi iz Narodne skupštine srećni i zadovoljni opušteno na odmor i to o trošku građana koji iz svog džepa izdvajaju za zarade parlamentaraca, od kojih je 53 profesionalizovalo svoj status u Skupštini RS, tj. imaju status zaposlenih i primaju punu platu po ovom osnovu. Inače, prosječna plata profesionalnog poslanika, uz minuli rad, je oko 3 000 KM.

Jovan Škrbić

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Rješenja u skladu sa Dejtonom – jedini mogući održivi model

M B

Mnogo projekata čeka potpis sekretara Skupštine: Igor Šukalo ponovo na bolovanju

SB

Banjaluci hitno potrebni novi gradski vrtići: Na listi čekanja 1.090 mališana

SB

100 godina Poljoprivredne škole: Berbom kukuruza slave vijek postojanja

SB

Izgorio jedan od najstarijih bungalova u Zelenkovcu: U plamenu stradala brojna umjetnička djela!

M B

Kurti snosi najveću odgovornost za događaje u Banjskoj

M B

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više