Izdvajamo

Da li je ovo u redu? Jezik “Kosova” na proizvodima iz BiH?!


Iako BiH nije priznala Kosovo, pojedini proizvodi izvoze se u južnu srpsku pokrajinu sa deklaracijom na „kosovskom“ jeziku.

I ne samo to! Isti ti proizvodi prodaju se i u BiH, pa pored deklaracija na lokalnim jezicima stoji i ona na jeziku Kosova.

Kako pokazuju fotografije čitalaca portala SrpskaCafe, mliječni proizvodi “Vitalia”, Mlijekoprodukta iz Kozarske Dubice, na svojoj ambalaži uz deklaracije na jeziku naroda u BiH, stoji i onaj koji se govori na Kosovu. Iz te deklaracije vidi se da Mlijekoprodukt svoje proizvode izvozi na Kosovo a da je uvoznik iz Prištine.

28309019_10215579662344597_1677218476_n

– Uvijek čitam deklaracije, posebno na osjetljivim proizvodima. Razmišljam o rokovima trajanja, sastavu proizvoda i volim da pročitam sve. Tako sam i vidio da piše “na jeziku Kosova” – rekao nam je jedan Banjalučanin.

“Samo deklaracija”?

U marketing službi Mlijekoprodukta objasnili su nam da oni sve rade u skladu sa propisima a da se na njihovim proizvodima nigdje ne može pročitati da je Kosovo država već da samo stoji deklaracija na njihovom jeziku.

– Za sve dodatne informacije molimo vas da se obratite nadležnim institucijama u Sarajevu – kratko su nas uputili na druge adrese iz marketing službe ove firme iz Kozarske Dubice.

U Spoljnotrgovinskoj komori BiH nisu imali odgovor na naše pitanje o slučaju „kosovski jezik“ pa su nas uputili na Agenciju za bezbjednost hrane BiH.

28449916_10215579662264595_1090004055_n

U toj agenciji jesu odgovorili na proslijeđena pitanja ali je iz odgovora očigledno da niko ne zna šta je pravi odgovor. Konkretno, pitali smo kako je moguće da se na proizvodima iz BiH nalazi jezik Kosova s obzirom da Bosna i Hercegovina nije priznala Kosovo kao nezavisnu državu.

Može na više jezika

U ovoj agenciji pojašnjavaju kako na proizvodu u BiH obavještenja o hrani moraju biti napisana na jednom od tri službena jezika u BiH ali da je propisano da se niko ne sprečava da podatke navede na nekoliko jezika. Bez konkretnog odgovora na konkretno pitanje.

– Za obavještenje o hrani odgovoran je subjekat pod čijim je nazivom proizvod stavljen na tržište. Ukoliko nije registrovan u BiH, odgovoran je uvoznik u BiH – piše u odgovoru za SrpskaCafe iz Agencije za bezbjednost hrane sa sjedištem u Mostaru.

Vladimir Kovačević

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Patrijarh Porfirije: Papa Franjo je gradio mir i razumevanje među ljudima

K2

Strpljenje: Gužve na granici sa Hrvatskom

K2

Ko je kardinal Farel: Preuzeo je papinu dužnost, koordinisati će pripreme konklave

K2

Vozači strpljenje: Evo gdje će biti obustavljen saobraćaj u Banjaluci

K2

Ovo su običaji koje treba da ispoštujete na Veliki utorak

K2

Nagrada Laureus u rukama Duplantisa (VIDEO)

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više