Centralna banka Bosne i Hercegovine u svom portfoliju posjeduje tri tone monetarnog zlata. Monetarno zlato koje je sastavni dio deviznih rezervi CBBiH drži na računu u banci u Švajcarskoj kreditnog rejtinga AAA (Fitch), a fizički je locirano u trezoru Bank of England.
CBBiH je u martu 2009. godine počela da drži monetarno zlato kao dio svojih deviznih rezervi. U nekoliko navrata je obavljala transakcije kupovine i prodaje zlata na tržištu kapitala po aktuelnim tržišnim cijenama. Prvu količinu zlata CBBiH je kupila od Savjeta ministara BiH i to je bilo zlato iz sukcesije bivše SFRJ koje je pripalo BiH.
– Odluke o kupovini i prodaji zlata predstavljaju interne investicione odluke i bazirane su na dostupnim analizama, očekivanjima i strateškom opredjeljenju. CBBiH, kao i druge centralne banke širom svijeta, ne objavljuje niti javno komentariše svoje investicione politike i odluke koje se odnose na upravljanje deviznim rezarvama – kazali su u CBBiH.
Politike i odluke CBBiH u domenu upravljanja deviznim rezervama zasnovane su, dodaju u CBBiH, na odgovarajućim ograničenjima i smjernicama koje se utvrđuju zakonskim i drugim propisima, te na teorijskim postulatima i najboljim praksama koje primjenjuju centralne banke.
– U CBBiH se kretanja na tržištu zlata redovno prate i potencijalni efekti prodaje ili dodatne kupovine se kontinuirano analiziraju, a eventualna odluka o prodaji ili kupovini je dio investicione politike i donosi se na najvišem nivou odlučivanja – rekla je rukovodilac Službe za odnose s javnošću CBBiH Zijada Kovač.
Monetarno zlato je, dodala je on, tradicionalno sastavni dio deviznih rezervi gotovo svih centralnih banaka.
– Od zemalja u regionu Narodna banka Srbije i Narodna banka Makedonija posjeduju zlato, dok Hrvatska narodna banka i Centralna banka Crne Gore u svojim deviznim rezervama nemaju zlato – istakla je Zijada Kovač.
Svjetski savjet za zlato objavilo je prošle godine novi popis zemalja koje imaju najveće rezerve zlata, a na prvom mjestu se nalaze Sjedinjene Američke Države (SAD) sa 8 133,5 tona. Na drugom mjestu je Njemačka sa 3 377,9 tona, a na trećem Međunarodni monetarni fond (IMF) sa 2 814,0 tona. Na 88. mjestu je Slovenija sa 3,2 tone, dok se BiH nalazi na 91. mjestu.
Goran Dakić
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.