Milan Dakić, poslanik DNS-a iz Bijeljine i njegov stranački kolega i direktor Javne ustanove “Vode Srpske” Milan Kikić nalaze se pod istragom tužilaštva BiH zbog sumnje da su učestvovali u nezakonitoj ekploataciji šljunka iz rijeke Drine.
Sekretar Okružnog tužilaštva Bijeljina Danka Prodanović potvrdila je za SrpskaCafe da je ovo tužilaštvo zaprimilo prijavu protiv Milana Dakića.
– Prijava se odnosi na nezakonito postupanje vezano za eksploataciju šljunka i u toku je prikupljanje podataka u cilju provjere da li postoje elementi krivičnog djela i koje krivično djelo je eventualno počinjeno – navodi Prodanovićeva u odgovorima na naša pitanja.
Ona je istakla i da je Posebno odjeljenje za privredni i organizovani kriminal pri Republičkom javnom tužilaštvu RS zadržalo u svojoj nadležnosti prijavu protiv direktora „Voda Srpske“ Milana Kikića. Prodanovićeva objašnjava da je Posebno odjeljenje tužilaštva zadržalo prijavu protiv Kikića zato što se radi o „licu koje je na navedenu funkciju direktora Voda Srpske imenovala Vlada Republike Srpske“.
Prema tvrdnjama našeg izvora iz bijeljinskog tužilaštva, Dakić i Kikić se u prijavi sumnjiče za nezakonite radnje prilikom realizacije projekta “Ublažavanje konkavne krivine na rijeci Drini u cilju smanjenja uspora i sprečavanja plavljenja grada Bijeljina”.
– Riječ je o projektu vrijednom skoro milion maraka koji je realizovan preko „Voda Srpske“, a finansiran sredstvima iz Fonda solidarnosti koji je formiran nakon razornih poplava u RS u maju 2014. godine. Na sumnjivom tenderu za posao od 977 028 maraka pobijedila je bijeljinska firma „GM Prom“ iza koje stoji Dakić. Kako je ta firma pobijedila na tenderu je priča za posebnu istragu?! Ali bitno je da se tužilaštvo zainteresovalo za nezakonitu krađu i prodaju šljunka – kaže naš izvor.
On objašnjava da je posao „Ublažavanje konkavne krivine na rijeci Drini u cilju smanjenja uspora i sprečavanja plavljenja grada Bijeljina” čija realizacija je započela u julu prošle godine podrazumijevao vađenje i premještanje 200 000 kubika šljunka.
– Postoji osnov sumnje da je tolika količina šljunka izvađena iz Drine i prodana na crno. Time je RS oštećena za skoro 2,5 miliona maraka, jer je tolika vrijednost šljunka, a Uprava za indirektno oporezivanje BiH oštećena je za oko 400 000 maraka neplaćenog PDV-a. Vrhunac bezobrazluka u cijeloj priči je što posao na ublažavanju konkavne krivine uopšte nije urađen kako treba, a Drina je zbog velike količine iskopanog šljunka zimus napravila dodatnu štetu na priobalnom zemljištu – kaže naš izvor.
D. Momić
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.