Odgovor na pitanje iz naslova je, teoretski gledano, “da”. U praksi su stvari, nažalost, “malo” drugačije.
Jer, rukometašima Srbije za prolaz dalje su neophodna tri uslova. Prvi je da “orlovi” pobijede jednog od domaćina Svjetskog prvenstva, Njemačku (18 časova). Drugi je da autsajder Koreja trijumfuje protiv jednog od prijatnijih iznenađenja turnira, Brazila (15.30). A treći da Francuska opravda ulogu favorita u duelu sa Rusijom (20.30).
Skupo plaćeno loših 15 minuta
Iz navedenog se vidi da četa Nenada Peruničića ima male, gotovo minimalne šanse da “preživi”. Čak i da Korejanci i Francuzi “odrade posao”, teško je očekivati da Srbi mogu iznenaditi “pancere”. Ko je gledao prva četiri izdanja “orlova”, zna i zašto.
Peruničić je potpuno renovirao nacionalni tim. Napravio je rez i na smotru poveo čak sedam debitanata. I sve to je dobro izgledalo u većem dijelu premijernog ispita sa “baćuškama”. Na koncu, ostvaren je remi, koji je pokazao i dobre i loše stvari “nove Srbije”. Ovom treba dodati da se u finišu utakmice povrijedio desni bek Nemanja Zelenović, što se pokazalo kao veliki, ogroman hendikep.
Uslijedila je bitka sa “trikolorima”, kojima su Nemanja Ilić i društvo parirali dvadesetak minuta. Potom ih je planetarni šampion pregazio. Ubjedljiv poraz nije bio bolan, jer je na redu bio možda i najvažniji ispit prve faze. I tu je doživljen brodolom. Brazil je nadigrao Srbiju i, po svemu sudeći, poslao je u Prezident kup, odnosno, borbu od 13. do 24. mjesta.
Velika je lekcija sve ovo. Znamo zašto igramo, da nadogradimo sebe na ovakvoj sceni. Mentalna snaga je bitnija od fizičke. Kada budemo došli na taj nivo da ništa nije nedostižno, onda ćemo biti bolja ekipa
Nenad Peruničić
Ako “premotamo film”, Srbija je glavnu rundu vjerovatno izgubila u periodu od svega 15 minuta. Prvi se dogodio sredinom drugog poluvremena duela sa Rusijom, kada su Peruničićevi učenici olako prokockali kapital od četiri gola (23:19), te vlastitim greškama vratili protivnika u igru. A drugi na startu utakmice protiv Brazilaca, koji su serijom 7:0 zaostatak 2:3 pretvorili u šest golova viška i taj “plus” sačuvali do kraja.
Srbija 56, Danska 26 grešaka
Ono što još “bode oči” je nevjerovatna statistika kada su u pitanju izgubljene lopte. Srbija je napravila čak 56 tehničkih grešaka! Na prvenstvu su u ovoj kategoriji gore samo Saudijska Arabija (58), Angola (59) i Čile (62). Primjera radi, Danska je “prodala” 26 lopti.
Problem je što to nisu obile “obične” izgubljene lopte, nego je mnogo puta bilo riječ o pogrešnim dodavanjima praktično u ruke rivala, koji su takve propuste nemilosrdno kažnjavali i lakim golovima iz kontri gradili prednost.
Poražavajući je i podatak da su “orlovi” za 240 minuta igre napravili svega 32 asistencije. Podatak da Norveška ima 81 dodavanje, Danska 75, Makedonija i Hrvatska po 70, Švedska 67… nedvosmisleno pokazuje da se ekipa previše oslanjala na individualni kvalitet.
Rasplet po grupama
Uoči završnih 60 minuta preliminarne faze nadmetanja u Njemačkoj i Danskoj, u najboljoj poziciji u grupi A je Brazil, koji bi pobjedom nad Korejom prošao dalje.
Zanimljivo će biti u grupi B, u kojoj Makedonija i Island u međusobnom duelu odlučuju o putniku u drugu fazu. Dva tima imaju po četiri boda.
Slična situacija je i u grupi C, gdje Tunis i Austrija biju bitku za prolaz. Afrički tim je skupio četiri boda, evropski predstavnik dva, pa bi Tunišanima odgovorao i remi. U slučaju da Austrijanci slave, a Čile bude uspješniji od Saudijske Arabije, napravio bi se krug tri ekipe sa po četiri boda u kojem bi presudna bila gol razlika u međusobnim duelima.
U grupi D Egipat je gospodar svoje sudbine. Savladaju li “faraoni” Angolu, proćiće dalje. Mada, bez šansi nije ni Angola, dok šansu vrebaju i Argentina, te Katar.
Nedostatak kreacije najviše je opterećivao bekove, koji su nerijetko morali da napade završavaju šutem iz velike udaljenosti. O tome svjedoči i skroman procenat šuta sa devet metara od svega 37 odsto. Najbolji na smotri su Norvežani (65).
“Nisam razočaran, samo ljut”
Ako ovome dodamo da se ni golmani nisu proslavili, te da kombinovano imaju svega 26 odsto odbranjenih udaraca, onda je jasno zašto Peruničićeva četa danas ima samo teoretske šanse za prolaz.
– Kod mene ne postoji razočaranje, samo ljutnja. Mogli smo mnoge stvari bolje da uradimo. To se vidi iz utakmica. Došli smo da odigramo cijeli turnir, a neke stvari treba da se poslože ne samo na terenu. Nijednog trenutka nisam tražio alibi ni sa čije strane. Imali smo ozbiljne udarce zbog igrača koji nama puno znače. Imali smo praktično dobijenu utakmicu protiv Rusa, pa fantastično poluvrijeme sa Francuzima. Protiv Brazila smo dva puta propustili šansu da izjednačimo. Da smo uspjeli, siguran sam da bismo preokrenuli, to je stvar psihe – izjavio je selektor.
Peruničić je naglasio da su momci pokazali nešto novo u svom karakteru, a posebno je pohvalio defanzivnu igru.
– Kada analiziram odbranu na postavljeni napad, vjerujem da smo igrali jednu od najboljih na ovom turniru. Pokazali smo ogroman motiv, drskost. Stvar je zrelosti da nas to ne odvede da izgubimo glavu. Kao što se desilo protiv Brazila. Velika je lekcija sve ovo. Znamo zašto igramo, da nadogradimo sebe na ovakvoj sceni. Mentalna snaga je bitnija od fizičke. Kada budemo došli na taj nivo da ništa nije nedostižno, onda ćemo biti bolja ekipa – zaključio je Peruničić, uz poruku da njegovi učenici idu “punom snagom na Nijemce”.
De. M.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.