Izdvajamo

Rada Vranješević – heroina Banjaluke i Jugoslavije (FOTO)


Radojka Rada Vranješević, borac i humanitarka iz perioda Drugog svjetskog rata, koja je 1951. godine proglašena za narodnog heroja, ostavila je veliki trag kao jedna od najistaknutijih žena u Narodnooslobodilačkoj borbi (NOB).

U svom kratkom životu, koji je okonačan na njen 26. rođendan, ostala je zapamćena kao narodni heroj čije ime danas nosi Dom za djecu bez roditelja u Banjaluci.

Sponzorisano

Skoro da nema fotografije, iz Drugog svjetskog rata i Prvog zasjedanja ZAVNOBIH-a, a da je ne krasi lik jedne od najvećih jugoslovenskih heroina.

Njena slika je postala simbol Prvog zasjedanja ZAVNOBIH-a, a njena bista danas krasi banjalučki Trg boraca NOB-a koja u društvu Vahide Maglajlić, Ranka Šipke, Josipa Mažara, Ante Jakića i drugih podsjeća na jedno davno vrijeme, na jednu žrtvu i borbu za oslobođenje i pravdu.

Rada Vranješević, učesnica Narodnooslobodilačke borbe i narodni heroj Jugoslavije, rođena je 1918. godine u selu Rekavice kod Banjaluke u svešteničkoj porodici, otac Đorđe je bio pravoslavni sveštenik.

Nakon niže gimnazije u Derventi, upisala je Učiteljsku školu u Banjaluci, iz koje je izbačena zbog svojih ljevičarskih shvatanja.

Školovanje je pokušala nastaviti u Trgovačkoj akademiji u kojoj je pristupila omladinskoj grupi koja je radila pod rukovodstvom Saveza komunističke omladine Jugoslavije (SKOJ), zbog čega je ponovo izbačena iz škole, a obrazovanje je morala nastaviti u Skoplju.

Zarobljavanje

U Komunističku partiju Jugoslavije (KPJ) je primljena 1940. godine, a nakon štrajka u Savezu činovničkih zadruga, uhapšena je i izbačna iz službe.

Sa banjalučkom partijskom organizacijom povezala se 1941. godine, a kada je formiran Prvi okružni komitet KPJ za Podgrmeč, ona je postala njegov član. Radila je najviše u partijskim organizacijama i bila član Centralnog odbora Antifašističkog fronta žena Jugoslavije (AFŽ).

Posvetila se stvaranju omladinskih partijskih organizacija i organizacija Ujedinjenog saveza antifašističke omladine Jugoslavije.

Vranješevićeva je učestvovala i na Prvom zasjedanju ZAVNOBiH-a u Mrkonjić Gradu 25. novembra 1943. godine.

U vrijeme njemačkog desanta na Drvar, Rada se nalazila u Okružnom komitetu SKOJ za Drvar, gdje je došla po zadatku Okružnog komiteta KPJ za Bosansku krajinu.

Ujutru 25. maja 1944. godine, na njen 26. rođendan, uhvatili su je njemački padobranci i sprovedena je u logor na groblju.

Nakon osmočasovnog mučenja, ona je pokušala da pobjegne od neprijatelja, ali je u bjegstvu ubijena.

Poslije oslobođenja, njeni posmrtni ostaci su preneseni i sahranjeni na Partizansko spomen-groblje u Banjaluci.

Ukazom Prezidijuma Narodne skupštine Federativne Narodne Republike Jugoslavije 27. jula 1951. godine Rada Vranješević je zvanično proglašena za narodnog heroja.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

CIK BiH objavio prve preliminarne rezultate

DB

Izborni rezultati donijeli promjene u sastavu aktuelnog saziva Narodne skupštine Srpske

SB

Dragičević: Neću odstupiti od svojih stavova

SB

Gacko slavi pobjedu Govedarice (VIDEO)

DB

Unčanin: SPS porastao u Banjaluci

SB

Banjalučanin došao dva puta da glasa?

SB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više