Haški tribunal je za ratne zločine na teritoriji BiH osudio 51 Srbina, na ukupno 758 godina zatvora, a što se tiče cijelog prostora bivše Jugoslavije, Srbi su osuđeni na 967 godina zatvora, dok su Bošnjaci i Hrvati zajedno dobili trostruko manju kaznu.
Za zločine na teritoriji BiH, osuđeno je pet Bošnjaka na 41,5 godinu zatvora, i 18 Hrvata na ukupno 277 godina robije. Sudije Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju donijele su sedam presuda na doživotne kazne zatvora, od kojih je šest pravosnažnih.
Svi osuđeni su Srbi, a posljednju je dobio prvi predsjednik Republike Srpske, Radovan Karadžić. Nisu bili tako strogi kada su sudili za zločine nad Srbima – četiri lica dobila su ukupno 45 godina, a osuđena su trojica Bošnjaka i jedan Hrvat.
Haška statistika govori mnogo više od bilo kakve izgovorene riječi, poručuju iz Republičkog centra za istraživanje rata.
– Nijedan od ciljeva koji su zacrtani u osnovačkim aktima Haškog tribunala, isti taj Haški tribunal nije ispunio. A to je da svi budu privedeni pravdi, dakle, da odgovaraju za zločine. Znamo da svi nisu, već su samo sve Srbi odgovarali – kaže predsjednik Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske Milorad Kojić.
Najblaža kazna koju je izrekao Haški tribunal je dvije godine zatvora, koju je dobio Amir Kubura, bivši komandant tzv. Armije BiH, i to zbog kršenja zakona ili običaja ratovanja.
Osim doživotne, najoštrija je na 40 godina zatvora, koju su dobili Srbi – Goran Jelisić i Milomir Stakić.
Međunarodni krivični sud bio je projekat, a cilj mu je odavno otkriven, poručuje predsjednik Narodne skupšine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović.
– Cilj je minimizirati nečiji uticaj na ratna dešavanja, a veličati nečiji drugi uticaj, prije svega Srba na građanski rat ovdje koji se desio ovdje u BiH – rekao je Čubrilović.
Zanimljivo je i da je Slobodan Milošević odgovarao pred Međunarodnim krivičnim sudom, a Alija Izetbegović nije, iako je tužilaštvo svojevremeno tvrdilo da je bilo u fazi podizanja optužnice.
Optužbi su, između ostalih, oslobođeni Ramuš Hradinaj, Naser Orić, Ante Gotovina, Mladen Markač, iako je na stotine svjedoka govorilo o stravičnim zločinima koje su počinili. Četrnaest Srba koji su osuđeni u Hagu nisu ni dočekali presude. Doživotnu kaznu zatvora dobio je i general Ratko Mladić, ali se čeka izricanje drugostepene presude. Čeka se i epilog ponovljenog suđenja Jovici Stanišiću i Franku Simatoviću koje je pretresno vijeće 2013. oslobodilo optužbi.
ATV
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.