Ministarka prosvjete i kulture RS Natalija Trivić istakla je da resorno ministarstvo, zajedno sa naučnom, akademskom i kulturnom javnošću, može i želi da doprinese jasnom pozicioniranju ćirilice kao neraskidivog simboličkog elementa kulturnog nasljeđa srpskog naroda.
– Srpska kultura je jedinstvena na svakom prostoru na kojem srpski narod živi u okviru ili izvan granica njegovih državnih tvorevina – rekla je Trivićeva.
Ona ja naglasila da će zaključci Foruma o ćirilici, koji je okupio eminentne stručnjake u okviru dvije diskusije – javna upotreba ćirilice i upotreba ćirilice u digitalnom dobu, biti od velike pomoći Ministarstvu na putu sistemskog rješavanja zaštite ćirilice kao pitanja od nacionalnog značaja.
– Da bismo učvrstili put nacionalnog opstanka i kulturnog napretka, budućnosti utemeljene na čvrstini kulturnog nasljeđa koje nam je zavještavano vijekovima unazad, moramo sa više pažnje i ozbiljnosti baštiniti srpski jezik i ćirilično pismo – dodala je Trivićeva.
Ona ja napomenula da potpisivanje povelje o srpskom kulturnom prostoru predstavlja opredjeljenje, težnju i odlučnost ministarstava iz Srpske i Srbije, te dvije vlade, da utvrde zajedničku stratešku kulturno-prosvjetnu politiku.
– Očuvanje kulturnog i nacionalnog identiteta je naš primarni zadatak. Povelja povezuje sve Srbe u njihovom kulturološkom djelovanju gdje god se nalazili, jer granice kulturnog prostora nije moguće svesti u granice političkog, odnosno državnog prostora – rekla je Trivićeva.
Srna
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.
1 komentar
Колико запослених у институцијама Републике Српске са сједиштем у Бања Луци и у 62 општине свакодневно пише ћирилицом?