Trgovački centri u Banjaluci uskoro bi mogli dobiti novo radno vrijeme. Da budemo precizniji, grad planira da im omogući da nedjeljom rade duže i to do 22 časa.
Ova novina je planirana u dopuni Odluke o određivanju radnog vremena pravnim licima i preduzetnicima koji obavljaju trgovinsku zanatsku i uslužnu djelatnost na područiju Banjaluke, a koja će se naći na dnevnom redu idućeg zasjedanja Skupštine grada koje je zakazano za 10. april.

Prema trenutno važećoj odluci, tržni centri mogu nedjeljom da rade od osam do 16 časova i ukoliko gradski parlament podrži ovu promjenu, radnicima u ovim centrima će se radno vrijeme udvostručiti i mnoge ostaviti bez slobodnog dana.
Ovu najavljenu promjenu gradonačelnik Igor Radojičić je obrazložio sa riječima da Banjaluka postaje regionalna destinacija za šoping te da su određene promjene neophodne.

– Svi smo putovali u Zagreb, Beč, Grac i druge destinacije u šoping i uglavnom ljudi idu vikendom i praznicima. Svi smo navikli da ti veliki tržni centri rade preko vikenda i da rade do devet ili deset naveče. Ako imate takav sadržaj koji je takve veličine i regionalnog je značaja onda on ima svoje radno vrijeme – istakao je Radojičić.
Direktor Privredne komore Republike Srpske Pero Ćorić rekao je da će duže radno vrijeme vjerovatno doprinijeti povećanju obima prodaje.
– Ako će to doprinijeti povećanju prometa onda je u redu, ali ako je samo zbog toga da se udovolji nekom da li će doći u sedam ili u deset sati onda nema efekta. Na neki način to jeste i diskriminacija, zašto bi tržni centar radio, a ne radi mala radnja. Činjenica je, a i sindikat će imati oko toga šta da kaže, da prekovremeni rad treba da se plati u skladu s propisima – rekao je Ćorić.
Predsjednik Sindikata trgovine, ugostiteljstva, turizma i uslužnih djelatnosti RS Goran Savanović kaže da su protiv produženja radnog vremena, ali da oni na to ne mogu uticati.

– Sigurno je da poslodavci žele da i u novom, Delta tržnom centru, ali i u ostalim u gradu da produžetkom svog radnog vremena steknu novo bogatstvo i kapital. Apsolutno je uredu da grad Banjaluka u svojoj turističkoj ponudi ima rad tržnih centara i to je sve normalno ali postoji jedna granica u svemu tome – rekao je on.
Dodao je da je nelogično da se svaki dan radi i da se radi nedjeljom do 22 časa.
– Mi možemo da podržimo aktivnosti koje su usmjerene u pravcu razvoja grada, ali do određene granice. U ovom slučaju Sindikat ne može da podrži ovaj produžetak radnog vremena pogotovo što je praksa pokazala da u ovakvim situacijama nema redovnog radnog vremena od osam sati, ima prekovremenog rada i nema plaćanja ni redovnog rada, a kamo li prekovremenog. Sa tim produženjem radnog vremena radnici gube svoj slobodan dan jer nije isto imati slobodnu nedjelju ili slobodan dan u četvrtak ili u utorak – kazao je Savanović.
On je dodao da isto tako niko ne pita na koji način će se tim ljudima obezbjediti da dolaze na posao i vraćaju se kućama jer, kako kaže, javni gradski prevoz nema isti raspored polazaka kao radnim danima.
– Mislim da je kompletan privredno politički ambijent takav da će ova odluka da prođe. Nažalost, tako je i bojim se da u ovom momentu nismo dovoljno jaki da možemo da promjenimo takve odluke – rekao je Savanović.
Ko će im raditi kad svi odu?
Goran Savanović je dodao da Sindikat u sklopu obilježavanja prvomajskih i predstojećih vaskršnjih praznika upućuje svim poslodavcima zahtjev da se ispoštuju praznici i da se ne radi.
– Pitanje je kako će se ponašati i da li će se naći razumjevanje. Mislim da još uvijek postoji trezvenih glava koje mogu da shvate trenutak i da vide da ovaj narod treba da odmori. Sve će se to razbiti o glavu njima ukoliko ne budu poštovali ljude. Nema radnika jer odlaze i ne znam ko će im onda raditi – rekao je Savanović.
Capital.ba/SrpskaInfo
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.