Foto: Ilustracija
Društvo

Neophodno institucionalno djelovati na vršnjačko nasilje!


Na problem vršnjačkog nasilja, čiji motivi mogu biti različiti, neophodno je djelovati institucionalno i adekvatnim zakonskim rješenjima pojačati mjere resocijalizacije.

Ocijenila je ovo sociolog Biljana Milošević te dodala da je potrebno stalno učiti mlade, ističući značaj uloge sociologa, psihologa i drugih radnika srodne struke u vaspitno-obrazovnim institucijama.

– Problem vršnjačkog nasilja treba da bude tretiran kao opšti problem bilo koje zajednice i na taj način mu i pristupati, jer bez udruženih snaga svih faktora socijalizacije – od porodice, preko vaspitno-obrazovnih institucija, vršnjaka i medija, svako u svom domenu, neće se postići rješavanje ovog problema – rekla je Miloševićeva.

Ona je dodala da se očekuje da su zaposleni u vaspitno-obrazovnim ustanovama dovoljno upoznati o ovom problemu kako bi mogli da ga prepoznaju, ali da je potrebna stalna edukacija ovih profila da bi išli ukorak sa vremenom i mogli savladati najnovije stavove u psihologiji.

Miloševićeva ističe da posebnu pažnju ovom problemu treba posvetiti u školama sprovođenjem adekvatnih programa za sprečavanje vršnjačkog nasilja ili intenzivnijim razgovorima sa djecom i roditeljima.

– Motivi za vršnjačko nasilje mogu biti različiti. Nekome okidač za takvo ponašanje može biti navijanje za drugi fudbalski tim, nekome drugačiji izgled, a pojedincima ljubomora ili želja da se na taj način “istaknu” u svom okruženju”, rekla je Miloševićeva.

Pogrešni uzori, dodala je ona, od neposrednog okruženja do oponašanja likova iz medijskog sadržaja, svakako su potencijalni uzroci vršnjačkog nasilja.

Miloševićeva je istakla značaj kreiranja Protokola o postupanju u slučajevima vršnjačkog nasilja među djecom i mladima u vaspitno-obrazovnom sistemu, koji je potpisan u martu.

– To je dokaz da smo svjesni prisutnosti ovog problema u našem društvu, ali i želje da se vršnjačko nasilje svede na minimum, ako ne i iskorijeni – rekla je Miloševićeva.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, u prva dva mjeseca ove godine u Srpskoj je zabilježeno pet krivičnih djela koja imaju obilježja vršnjačkog nasilja. U svih pet slučajeva riječ je o fizičom nasilju i nanošenju tjelesne povrede.

Prošle godine zabilježeno je 11 krivičnih djela koja imaju obilježja vršnjačkog nasilja, od kojih pet tjelesnih povreda, po dvije teške tjelesne povrede i obljuba djeteta mlađeg od 15 godina, te po jedno polno uznemiravanje i ugrožavanje bezbjednosti.

U 2017. godini evidentirano je sedam krivičnih djela koja imaju obilježja vršnjačkog nasilja, od kojih je u tri slučaja riječ o nanošenju tjelesne povrede, u dva slučaja o teškoj tjelesnoj povredi, te po jedan slučaj iznude i zlostavljanja, mučenja i drugog ponižavajućeg postupanja.

Srna

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Srpska formira svoju graničnu policiju?

K2

Raspisana centralna potjernica za Dodikom, Viškovićem i Stevandićem

K2

Gradonačelnik Kočana podnio ostavku nakon ogromne tragedije

K2

Banjaluka: Naložene vanredne i pojačane inspekcijske kontrole u svim klubovima

K2

Vozač Hitne pomoći umro nakon što je cijelu noć prevozio povrijeđene iz diskoteke

K2

Vučić najavio mogući datum izbora, promjene u školama i prijave zbog izjava o zvučnom topu

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više