Google će prekinuti saradnju sa kineskom kompanijom Huawei nakon mjera koje su Sjedinjene Države preduzele protiv Kine.
Google-ove sankcije dolaze nakon naredbe američkog predsjednika Donalda Trampa kojom je Huawei zajedno sa 68 podružnica stavljen na crnu listu za trgovinu (takozvanu listu entiteta). Riječ je o listi na kojoj se nalazila i kompanija ZTE koja je tokom 2018. uklonjena. Kompaniji Huawei sada je zabranjeno da kupuje dijelove i komponente od američkih kompanija bez odobrenja američke vlade.
Google će morati da obustavi sve poslove sa Huawei-jem koji se tiču transfera hardvera, softvera ili servisa. Ove mjere ne tiču se softvera otvorenog koda koji razvija Google i koji bi Huawei mogao koristiti, a najbolji primjer toga je AOSP (Android Open Source Project), otvorena verzija Androida koja je dostupna kao slobodni softver.
Huawei-jevi uređaji će odmah ostati bez updatea i novih verzija softvera od Google-a, uključujući aplikacije i updateove koje Google pruža za Android. Novi uređaji koje bi Huawei mogao da plasira na tržišta van Kine (u kojoj gorepomenutu otvorenu verziju Androida koristi bez Googleovih servisa i softvera), neće imati pristup Google-ovim uslugama i softveru, uključujući Google Play Store, YouTube, Gmail, Google Drive, Chrome.
Google i Huawei moraju da prekinu saradnju. To u prvom koraku znači da neće biti updateova od Google-a za Huawei telefone (aplikacije i Android), budući Huawei-jevi uređaji neće imati pristup Play Storeu niti bilo čemu od Googlea.
– Huawei će moći koristiti samo javno dostupne verzije Androida i neće imati pristup Google-ovim servisima i aplikacijama – rekao je izvor.
Objavljeno je i da se detalji još uvijek dogovaraju u Google-u.
Juče je portparol Google-a objavio da će trenutni korisnici Huawei pametnih telefona s Google aplikacijama moći i dalje da koriste te aplikacije, kao i da skidaju nova ažuriranja za te aplikacije.
– Razmatramo implikacije ove odluke. Za korisnike naših usluga, Google Play i zaštite iz Google Play Protecta te usluge će i dalje funkcionisati na Huawei uređajima – rekao je portparol bez otkrivanja detalja.
Ovaj prekid saradnje bi mogao značajno da našteti poslovanju Huawei-a koji će izgubiti pristup ažuriranjima.
Open source dijelovi Androida biće i dalje dostupni. Huawei bi mogao da napravi svoj “App Store”, ali previše aplikacija za Android zavisi od Google Play servisa kojima Huawei više neće imati pristup.
Kompanija HiSilicon koja proizvodi čipove izjavila je da je dugo bila spremna na ovaj udarac, dok je kompanija Huawei ranije naglasila da je već šest godina spremna za bilo kakve zabrane. Honor, podbrend Huawei-ja, je 21. maja u Londonu trebalo da predstavi Honor 20, ali sada nije jasno šta će se dogoditi.
Kineski gigant je ranije ove sedmice saopštio da je “protiv odluke koju je donijela Kancelarija za industriju i sigurnost Ministarstva trgovine SAD-a”.
Ovo će biti zanimljiv slučaj koji će pokazati da li Android može bez Googlea van Kine, te koliko prave koristi imamo od toga što je open source.
Ovaj potez mogao bi da natjera Huawei da na svojim novim Android uređajima Google-ovu prodavnicu aplikacija zamijeni svojom, no kako će se situacija razvijati u ovom momentu je teško prognozirati. Očekuju se zvanična saopštenja obe kompanije.
Agencije
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.